_Co by měly kojící maminky zařadit do svého jídelníčku

Datum publikace: 28.10.2012

Mnoho kojících maminek neví, jak by se měly správně stravovat. Jaké potraviny jsou pro ně vhodné a jak správně sestavit svůj jídelníček. Přitom stačí jen docela málo.

Základem zdravého jídelníčku kojící ženy by měl být dostatečný přísun minerálů a vitaminů, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte.

O něco více kalorií

V době kojení by žena měla mít o něco vyšší příjem kalorií. Odborníci z Mayo Clinic svým klientkám doporučují nárůst o 400 – 500 kalorií na den.
Ideálním zdrojem těchto kalorií je celozrnný chléb, čerstvé ovoce nebo mléčné výrobky.

Jaká strava je vhodná

V době kojení není nutné, aby maminka držela nějakou speciální dietu, spíš je vhodné se zaměřit na to, aby jídelníček byl co nejpestřejší.
K zajištění dostatečného množství všech potřebných živin je důležitá konzumace čerstvé zeleniny a ovoce. Při jejich výběru je dobré se zaměřit na to, aby plody nebyly ošetřovány velkým množství chemikálií a neobsahovaly pesticidy.
Maminky by měly pamatovat i na to, že se změnou konzumovaných potravin dochází ke změnám v chuti produkovaného mateřského mléka. Různé kombinování jídel tak může být tím, co u dítěte podporuje chuť k jídlu.

Ideálními potravinami jsou:

  • ovoce
  • zelenina
  • cereálie
  • libové maso a ryby
  • mléčné výrobky 

Pokud si maminka v době kojení chce být jistá tím, zda má dostatečný přísun všech minerálů a vitaminů, může svou stravu obohatit o vitaminové potravinové doplňky stravy určené pro kojící maminky. 

Kolik a čeho za den je třeba vypít

V době kojení není důležitý jen dostatečný přísun potravin, ale i tekutin. Každá kojící maminka by měla pít v průběhu dne často a spíš v menších dávkách. Tím by mělo dojít k zabezpečení potřebné hydratace. Pití by mělo být nastaveno v pravidelných dávkách tak, aby žena předešla pocitu žízně, který je signálem nedostatku vody v organismu.
Podle odborníků by kojící žena měla vypít za den alespoň osm čtvrtlitrových sklenic vody, či jiného vhodného nápoje.

Vhodnéjsou tyto nápoje:

  • čistá voda
  • minerální vody
  • ovocné čaje
  • ovocná šťáva

Pozor by si maminky měly dávat jen na silně perlivé vody, které dítěti mohou způsobovat nadýmání, na ostré ovocné šťávy a džusy a slazené nápoje jako jsou sladké limonády, přislazované džusy apod., které by mohly být příčinou nárůstu tělesné hmotnosti.
Opatrnost je třeba i u nápojů obsahujících kofein. Ženy pijící kávu by se měly omezit na 2-3 středně velké šálky spíše slabší kávy denně. Pozor je třeba dát i na silné černé čaje, které kofein také obsahují. 

Více informací o vlivu přechodu kofeinu do mateřského mléka najdete v článku Kofein do mléka přechází, ale jen v nepatrných dávkách v rubrice Těhotenství, podrubrice Kojení.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek