_Chrápání dětí může souviset s onemocněním srdce v dospělosti

Chrápání dětí může souviset s onemocněním srdce v dospělosti
Datum publikace: 05.07.2013

Chrápání v dětství není jen estetický a společenský defekt spánku. Podle posledních výzkumů, pokud je doprovázeno vznikem apnoe, může být i tím, co významně ovlivňuje zdraví v dospělosti…

 

Příčinou chrápání je zúžení dýchacích cest a jejich zhoršená prostupnost. Zúžení může být zapříčiněno zvětšením nosní mandle či krčních mandlí, vysokým patrem dutiny ústní nebo ochablými svaly partií horních cest dýchacích, které kvůli svému nižšímu napětí neudrží cesty otevřené.
„Samotné chrápání není považováno za projev nemoci, to co je dáváno do souvislosti se zdravotními potížemi je apnoe, tedy zástava dechu během spánku,“ popisuje MUDr. Iva Příhodová ze spánkové laboratoře Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Proč vadí apnoe během spánku

Zástavy dechu během spánku mohou mít na zdraví dítěte významný dopad. „Apnoe znamená zhoršení okysličení organismu během noci. Špatné okysličení mozku způsobuje potíže s koncentrací pozornosti během dne, u dětí školou povinných může být příčinou špatného prospěchu a rozvoje příznaků, které mohou připomínat ADHD (tj poruchu pozornosti s hyperaktivitou).
Vedle toho se v současné době předpokládá, že může stát za rozvojem kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti,“ popisuje Iva Příhodová.
Nálezy z experimentálních prací ukazují, že apnoe v dětství může v dospělosti souviset s:

  • s vyšší aktivitou zánětlivých dějů a následně aterosklerotickými procesy (kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny)
  • zvýšením krevního tlaku
  • odchylkami v srdeční činnosti

 

Rizikové faktory rozvoje apnoe jsou

  • rodinné dispozice
  • vrozené zúžení dýchacích cest
  • ustupující brada
  • plošší střední obličejová část
  • uzavření dýchacích cest například zvětšenou nosní mandlí nebo krčními mandlemi
  •  

Jak vyléčit apnoe

„Nejčastější příčinou vzniku apnoe je zúžení dýchacích cest nosní mandlí či krčními mandlemi, z toho také vychází léčba, která spočívá v jejich odstranění,“ doplňuje MUDr. Iva Příhodová.
Pokud rodiče zpozorují, že jejich potomek má během spánku epizody apnoe, je třeba, aby kontaktovali lékaře. „ V tomto případě je vhodné se obrátit na svého pediatra, který navrhne další postup, případně odešle dítě do spánkové laboratoře na další vyšetření. Na základě jeho výsledků se následně odvíjí další postup léčby,“ uzavírá lékařka.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek