_České děti ze zeleniny jedí hlavně mrkev

České děti ze zeleniny jedí hlavně mrkev
Datum publikace: 27.03.2012

České děti nejedí zdravě. Podle průzkumu mají ve svém jídelníčku málo zeleniny. Hlavní zeleninou českých dětí je mrkev. Ostatní druhy téměř neznají.

Pro děti ve věkové kategorii 13 -24 měsíců je denní doporučená dávka zeleniny asi 100 gramů. Toto množství by dítě mělo dostat ve třech dávkách. České děti jsou však hluboko pod touto stanovenou normou. „Průzkum ukázal, že denní dávku zeleniny dostává pouze dvacet procent batolat. Zarážející je i velmi malý počet konzumovaných druhů zeleniny. Téměř tři čtvrtiny dětí mají pouze pět či méně druhů zeleniny ve své stravě. Přitom dětskou stravu je možné připravovat nejen z čerstvézeleniny, ale i ze zeleniny mražené,“ popisuje nutriční terapeutka Poradenského centra Výživa dětí Hana Knížková, DiS.

Proč děti zeleninu nechtějí

Důvodů, proč děti zpočátku zeleninu odmítají, je více. Prvním důvodem je její nová chuť, na kterou si dítě musí zvykat. Proto je dětem nutné zeleninu nabízet opakovaně.  „Pokud rodiče vytrvají a dítěti zeleninu nabízejí, případně ji sami před dítětem jedí, výsledek se určitě dostaví. Tím rodiče u dítěte zajistí žádoucí chuťové preference a stravovací návyky,“ radí terapeutka.
Pro dítě ale zeleninový příkrm znamená i další změny. Zeleninové pyré by dítě mělo dostávat výhradně ze lžičky, mělo by ho jíst ve vzpřímené poloze se zvednutou hlavičkou. Kromě toho nemléčný příkrm vyžaduje od dítěte novou techniku polykání, které se teprve  musí naučit. „To, že dítě zpočátku jídlo vystrkuje jazykem, souvisí především se sacím reflexem, nikoli s tím, že by jídlo odmítalo,“ vysvětluje Hana Křížková.

Postupný začátek

Se zeleninovým příkrmem je vhodné začít mezi 17. až 26. týdnem věku dítěte.
První jídlo by mělo být připravené pouze z jedné zeleniny. Pokud dítě bude stravu tolerovat, je s několikadenním odstupem možné přidat další druh. Vhodné je, aby zeleninu dítě dostávalo tepelně upravenou.

Nejčastější druhy zeleniny podávané českým dětem

  • mrkev
  • brokolice
  • petržel
  • celer
  • hrášek
  • květák

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek