_Blechy i klíšťata mohou být zdrojem infekčních nákaz

Blechy i klíšťata mohou být zdrojem infekčních nákaz
Datum publikace: 14.03.2012

Rodin, do kterých se jako právoplatní členové zařazují domácí miláčci, stále přibývá. Psi i kočky s námi žijí, mazlí se s dospělými i dětmi a často s nimi sdílejí i jeden společný „pelíšek“ na spaní. Ale tam kde je intenzívní kontakt mezi člověkem a zvířetem také vzniká prostor k nákaze infekce zevními parazity.

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!

Intenzívní drbání v kožíšku a vykusování se. Většina chovatelů v okamžiku, kdy u svého psa či kočky toto chování zaregistruje, zbystří – zvíře má blechy. Přestože zablešení je celoroční problém, majitelé jeho závažnost podceňují. Přitom blechy ve zvířecím kožichu nejsou jen nepohodlnými vetřelci zvířete, ale znamenají i riziko pro člověka. „Blechy mohou u lidí vyvolat řadu zdravotních komplikací. Blechy jsou třeba přenašeči tasemnice.
Kromě toho je například zablešená kočka zdrojem infekce "nemoci z kočičího škrábnutí", které se u člověka projevuje zduřením mízních uzlin a horečkami. Výzkumy ukazují, že v České republice se více než padesát procent koček setkalo s původcem této infekce,“ vysvětluje profesorka MVDr. Vlasta Svobodová, CSc. z Ústavu patologické morfologie a parazitologie Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Pokud majitel u zvířete objeví blechu, měl by si uvědomit, že přítomnost parazita není omezena jen na zvíře a jeho srst. Devadesát pět procent blech, resp. jejich vývojových stádií se nachází mimo zvíře. To znamená, že vajíčka, larvy a kukly jsou všude, kde se zvíře pohybuje. Jsou ve zvířecích pelíšcích, kobercích, na dřevěných podlahách, na sedadlech aut, křeslech, v postelích apod. V okamžiku, kdy majitel zvířete najde blechu, je nutné mechanické ošetření prostředí, ve kterém se zvíře zdržuje.

Klíšťata mají sezónu, vždy když nemrzne

Zdravotní komplikace může znamenat i přisátí klíštěte. A nemusí jít vždy o přisátí k vlastnímu tělu. Nebezpečné je i neodborné odstranění klíštěte přisátého na zvířeti, při kterém může dojít k přenosu infekce na člověka také. Nejčastějšími infekčními onemocněními přenesenými klíšťaty patří borelióza, virová klíšťová encefalitida a anaplazmóza. „Klíšťata se v přírodě vyskytují během celého roku s výjimkou období, kdy venkovní teploty klesají k nule. V okamžiku, kdy dojde k vystoupení teplot nad deset dvanáct stupňů, dochází k jejich aktivaci,“ doplňuje profesorka MVDr. Svobodová.
Pokud se pes proběhne v trávě, v níž žijí klíšťata, je vysoká pravděpodobnost, že se přisají do jeho kůže, případně, že je na sobě přinese domů.

Jak ochránit své zdraví

Vzhledem k tomu, že se psi a kočky stali nedílnou součástí našich domovů a jsou v každodenním styku s dospělými i malými dětmi, je nutné věnovat pozornost ochraně zvířat před zevními parazity. Prevencí parazitárních infekcí u zvířat majitelé zároveň chrání i sebe.
Možností jak zvíře chránit je více. V lékárnách a obchodech s chovatelskými potřebami jsou k dostání speciální obojky, spreje a pipety určené k ochraně zvířat před blechami a klíšťaty.
Novinkou letošní sezóny je obojek, který chrání psy i kočky proti klíšťatům a blechám po dobu až 8 měsíců, jeho hlavnímu účinnými látkami jsou imidakloprid a flumetrin, které společně působí proti dospělým blechám i jejich vývojovým stádiím ale i dalším parazitům. 

Pozor na děti!

Rodiče malých dětí, které vyrůstají vedle zvířecích mazlíčků, by měli mít na paměti to, že přípravky proti zevním parazitům, jsou určeny pro zvířata, nikoli pro lidi. Přesto, že přípravky vyhovují schváleným předpisům, rodiče by měli zabránit intenzívnímu kontaktu s nimi. Některé přípravky (například některé druhy obojků) svou účinnou látku uvolňují do tukové vrstvy. Pokud dítě tyto látky olízne, nemělo by to znamenat žádný problém, v okamžiku když by ale dítě se zvířetem například usínalo a drželo se ho v místě obojku dlouhou dobu, mohlo by dojít k průniku části účinné látky do dětského organismu.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek