_Antikoncepční náplast je pohodlný způsob zabránění početí

Antikoncepční náplast je pohodlný způsob zabránění početí
Datum publikace: 05.08.2011

Antikoncepční náplast patří mezi kombinovaný druh hormonální antikoncepce. Její použití je pohodlné, bezpečné a ženu nijak nezatěžuje.

Antikoncepční náplast je jednou z variant kombinované antikoncepce. Její spolehlivost je vyšší než se uvádí u antikoncepčních pilulek a u žen je dobře snášena.

Jak se užívá

Principem antikoncepčních náplastí je zabránění ovulace – dozrávání vajíček. Toho je docíleno kombinací dvou hormonů – gestagenu a estrogenu. Pokud u peronální antikoncepce (polykací pilulky) dochází ke vstřebávání těchto hormonů přes zažívací trakt, u antikoncepčních náplastí se tak děje přes kůži. Tím odpadají případné zažívací potíže, které mohou pilulky u některých žen způsobit i narušení spolehlivosti, jenž může vyvolat například průjem, zvracení či užívání některých typů léků – například antibiotik. Během 24 hodin se z náplasti do krevního oběhu ženy uvolní 20 mikrogramů ethinylestradiolu a 150 mikrogramů norelgestrominu, které stačí k zabránění početí. Užívání antikoncepčních náplastí je snadné.

Žena si z balení po dobu tří týdnů pravidelně v jeden den (například každé pondělí večer) vyndá jednu náplast, kterou si přilepí na holou kůži (výměnou za předešlou). Po třech týdnech dojde k sejmutí náplasti a týdenní pauze, po které se opět cyklicky pokračuje v aplikaci dalších náplastí (po dobu dalších tří týdnů například vždy v pondělí večer). Během týdenní pauzy, kdy nedojde k nalepení náplasti, se u ženy objeví krvácení. Antikoncepční účinek náplasti, díky hladině hormonů v krvi, přetrvává ještě dva dny po jejím odstranění.

Kam nalepit

Antikoncepční náplast

Náplast je celkem nenápadná, má tělovou barvu, rozměry 4,5cmX4,5 cm a možné je jí aplikovat na zadeček, břicho, vnější část paže a horní část trupu, vždy je tak možné najít místo, kde nebude ženě překážet. Náplast by se neměla lepit do blízkosti prsů – to kvůli obsahu hormonů.Výhodou náplasti je její vysoká přilnavost. Bezpečně je tak možné s ní jít od sprchy, bazénu, sauny či vířivky. Možné je s ní bez obav i sportovat – pot ani vysoké teploty nezpůsobí její odlepení.

Výhody

  • Aplikace vyžaduje minimální spolupráci – stačí vyměnit jednou týdně
  • Jde o antikoncepční metodu velmi šetrnou k trávicímu traktu
  • Nepodléhá komplikacím vycházejícím z poruch trávení a vstřebávání (například střevní viróza nebo užívání antibiotik nesníží spolehlivost metody)
  • Metoda snižuje riziko vzniku nepravidelného krvácení
  • Výskyt nežádoucích účinků – například bolení hlavy, krvácení mezi jednotlivými cykly je stejná jako u peronálních druhů antikoncepce
  • Díky nízkým dávkám hormonů nemá vliv na přibývání na váze uživatelky
  • Je vhodná pro všechny ženy do 45 let věku

Nevýhody

  • Antikoncepce není vhodná pro ženy s váhou vyšší než 90 kilogramů (u těchto žen je problém s dostatečným vstřebáváním účinných látek, metoda by tak nemusela být spolehlivá)
  • Není vhodná pro ženy s kardiovaskulárními potížemi a pro silné kuřačky
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek