_ „Pryč s křečovými žílami!“ Tuto větu si řekněte až po porodu.

 „Pryč s křečovými žílami!“ Tuto větu si řekněte až po porodu.
Datum publikace: 30.09.2014

Křečové žíly (varixy) nejsou zrovna ozdobou nohou. Pokud jde jen o estetický problém, je rozumné se jim začít věnovat až v době po porodu.

 

Křečové žíly mají tendenci se během těhotenství zhoršovat, případně vznikat. V době jiného stavu, by však všechny snahy těhotné, případně lékaře, měly vést ke zmírnění potíží, které způsobují, estetická stránka věci a odstranění varixů, by mělo být ponecháno až na dobu po porodu. „Pokud žena plánuje dva potomky rychle za sebou, měla by odstranění křečových žil ponechat dokonce až na dobu po druhém porodu. Do té doby by měla, pokud to stav žil dovoluje, užívat pouze konzervativní léčbu. To znamená léky na ředění krve, speciální gely, nošení kompresních punčoch a podobně,“ doporučuje ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Odstranění křečových žil

Metod, které vedou k odstranění křečových žil, je celá řada. Ne všechny jsou ale skutečně účinné a vyřeší problém trvale. Mnoho z výkonů, které byly jako novinky doporučovány před pár lety, jsou dnes už překonány a nyní jsou nabízeny nové, účinnější postupy.
„Prvním krokem, který vede k vybrání nejvhodnějšího postupu je ultrazvukové vyšetření umožňující zhodnocení stavu hlouběji uložených žil. I to je okolnost, od níž se odvíjí následná léčba,“ popisuje Roman Šmucler.
A jak by měl vypadat ideální postup odstranění křečových žil?
„Vhodná je kombinace metod, které umožní efektní a dlouhodobé odstranění všech typů křečových žil.
Velké křečové žíly je možné odstranit laserem, část křečových žil je možné podvázat a nechat je v organismu, kde dojde přirozenými pochody k jejich vstřebání.
Některé varixy je vhodné odstranit chirurgicky, tedy vyříznout a drobné žíly se většinou chemicky koagulují. Metody by měly být vybírány tak, aby byly co nejšetrnější a zároveň přinesly očekávaný efekt a aby bylo minimalizováno rozlití krve a vznik krevních podlitin. Samozřejmostí je i ohled na estetický faktor, to znamená, že přednostně by měly být vybírány techniky, po nichž zůstávají pouze drobné jizvičky,“ uzavírá Roman Šmucler.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek