_Život začíná oplozením

Život začíná oplozením
Datum publikace: 16.06.2011

Oplození (fertilizace) je děj, při kterém dojde ke spojení dvou pohlavních buněk. Víte, jak celý proces probíhá? K oplození může dojít za určitého předpokladu. Tím je správné načasování setkání zdravé spermie a zralého vajíčka (oocytu) v době ovulace.

K ovulaci dochází zhruba 14. den menstruačního cyklu (počítáno od prvního dne menstruace při délce menstruačního cyklu 28 dní), kdy ve vaječnících dozraje Graafův folikul, který praskne a vajíčko spolu s obaly a malým množstvím folikulární tekutiny jsou vyplaveny do vejcovodu.

Tam vajíčko může na setkání čekat asi 24 hodin.

Co se děje se spermiemi

Cesta spermií za vajíčkem vede přes pochvu, děložní hrdlo, dělohu až do vejcovodů.  Tuto cestu přežije jen část spermií, které při ní projdou procesem kapacitace. Během ní dojde na povrchu spermií ke změnám v proteinovém složení umožňující spermiím přežít cestu ženským pohlavním ústrojím. Orientaci spermiím v pohlavních cestách ženy zajistí látka zvaná hyaluronan, která obklopuje vajíčko. Spermie mají na své hlavičce receptory, kterými ji dokáží vnímat.

V okamžiku, kdy dojde k přiblížení spermií k vajíčku, je spuštěn složitý proces, díky němuž jsou pomocí enzymů na povrchu spermií, narušovány obaly vajíčka. Pokud se toto podaří, začne spermie pronikat do vajíčka. To se podaří pouze jedné spermii, ostatní zanikají. V okamžiku průniku spermie do vajíčka, se díky chemickému procesu, obaly vajíčka stávají pro další spermie neprůchodnými.

Plný počet chromozomů

Spojením vajíčka a spermie (spojením dvou gamet) vzniká zygota. Po oplození dojde k odpadnutí ocásku spermie a z hlavičky se uvnitř vajíčka stává prvojádro (pronukleus) samčí, z jádra vajíčka se vytvoří prvojádro samičí, obě tato jádra zatím mají poloviční počet chromozomů (mají haploidní chromozomové sady, tedy jen jednu řadu 23 chromozomů).

Až po spojení obou prvojader – tedy prvojádra mateřského a otcovského - se naplní počet chromozomů do plného počtu (vznikne diploidní chromozomová výbava, která má pár 23 chromozomů).

První rýhování

Následně oplozené vajíčko prochází procesem mitotického dělení, které se označuje jako rýhování. Takto vzniklé buňky mají plný počet chromozomů a nazývají se blastomery. Jejich počet se po každém dělení zdvojnásobuje – ze dvou jsou čtyři, ze čtyř je osm atd. Se zvýšením počtu se buňky stávají drobnějšími.

V okamžiku, kdy dojde k hustému pravidelnému rozrýhování vajíčka – vzniká morula, následuje blastocysta a sedmý den po oplození je vajíčko připravené k uhnízdění (nidaci) do děložní sliznice. V tuto chvíli je zárodek nazýván embryem. Po embryonálním období, které trvá do konce osmého týdne od oplození (tj. do 10. týdne od prvního dne poslední menstruace), přichází období fetální – embryo se stává plodem.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek