_Zatočte s plísněmi nohou, osvědčené babské rady volí čaj, česnek i jogurt

Datum publikace: 04.03.2019

Plísní na nohou neboli také mykózou trpí několik stovek tisíc Čechů. Nohy se potí, pálí a svědí, paty jsou ztvrdlé a rozpraskané, nehty neestetické a nažloutlé. Zkrátka není to nic příjemného a s blížícím se létem i nic moc pěkného. Jak vůbec plísně na nohách vznikají a jaké jsou nejosvědčenější rady, jak se jich co nejrychleji zbavit?

Není žádným tajemstvím, že plíseň vzniká tam, kde je vlhko a teplo. To platí i o plísních na nohách - daří se jim zejména v tomto prostředí. I proto není dobré nosit celé dny zbytečně teplé a neprodyšné boty, ve kterých budeme trávit celé dny. Jakmile je totiž v botách vlhko, kůže na nohou změkne a mnohem snadněji do nich pak pronikají nejrůznější houbovité mikroorganismy.

Jednou z dalších možností, jak si vypěstovat plíseň na nohou, je nesprávné stravování. Plíseň se totiž na kůži vytváří zejména při překyselení organismu. 

Pravidelné prohlížení těla je nejlepší prevencí

Jak poznáme začínající plíseň na nohou? Nejviditelnějším náznakem je zarudnutá nebo velmi suchá kůže, která se může dokonce loupat. Nohy mohou také velmi svědit nebo pálit. Místo, kde se nejčastěji plíseň vyskytuje, je pak v oblastech mezi jednotlivými prsty.

Nejlepší prevencí, jak se vyhnout možnému vzniku plísně, je pravidelné prohlížení nohou, ideálně celého těla, pravidelná hygiena, nošení bavlněných ponožek a již zmíněná prodyšná obuv. Napříkad v práci je dobré se určitě každý den přezouvat do pantoflí, stejně tak je dobré používat pantofle i na veřejném koupališti nebo v sauně. Nedoporučuje se ani půjčování obuvi či ručníků.

Věří česneku, šalvěji nebo levanduli

Pokud nejste příliš zastánci nejrůznějších medikamentů z lékáren, natož návštěv lékařů, můžete vyzkoušet nějakou z babských rad, které pomáhají už dlouhá léta proti plísni na nohách. Doporučují se například nejrůznější koupele nohou v kvalitním zeleném čaji, v odvaru z šalvěje či levanduli. 

Někteří volí i osvědčenou metodu v podobě vody s octem - v poměru 1:1 nebo zásypu jedlou sodou. Ta nohy rychle vysuší, zbaví nejenom plísně, ale i nepříjemného zápachu. Proti neestetickým nehtům je dobré se zase vyzbrojit stroužkem česneku.

Jogurt jako bojovník proti plísním

Někteří mají výborné zkušenosti v boji s plísněmi i s čistým bílým jogurtem. Jogurt totiž obsahuje živé bakterie acidophilus, což z jogurtu vytváří velice účinný lék na jakýkoliv typ infekce nohou, a to velmi rychle a efektivně. 

Plíseň jako prvotní signál

Určitě je dobré si všímat i nejrůznějších signálů celého svého těla. Plíseň totiž nemusí být samotnou nepříjemností, může být jen jedna z prvním náznaků, že s tělem není zkrátka něco v pořádku. Takže pozor na ni!

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek