_Žaludeční nevolnost a těhotenství

Žaludeční nevolnost a těhotenství
Datum publikace: 16.05.2011

Zvedá se vám žaludek, či přímo zvracíte? Reagujete nepřiměřeně na známé vůně? A plánovali jste rodičovství? Podle všeho vše dopadlo podle očekávání a vy trpíte těhotenskou nevolností! Máte obavy, zda ji »přežijete«? Tak můžete být v klidu, zdaleka v tom »nejedete« sama.

Ranní těhotenskou nevolností si projde většina nastávajících maminek. Trpí jí většina žen při prvním těhotenství, častá je i u vícečetných těhotenství a své o ní vědí i ženy psychicky citlivější.


Může se objevit kdykoli během dne


Zkušenosti říkají, že termín ranní nevolnost není úplně ten nejpřesnější. Stavy, kdy se těhotné zvedá žaludek, nebo přímo zvrací, se totiž mohou dostavit kdykoliv během dne a vyvolat je může cokoliv. U někoho je spouštěcím momentem závan parfému, nevolnost nastartuje vůně snídaně, či oběd a někdy stačí jen pohled na zubní kartáček. Aby toho nebylo málo, většinou se k žaludečním potížím přidá i pocit »nedostatku kyslíku«, pocity na omdlení, případně bušení srdce. To vše může být nemilými příznaky, jinak v celku radostného stavu.


Příčin, které za těmito stavy stojí, může být více


První tři měsíce těhotenství kladou na organismus ženy velký nápor. Tělo prochází náročnými hormonálními změnami, jež jsou nutné pro správný vývoj embrya. S tím souvisejí i změny tělesné a ruku v ruce i psychický stav. Ne náhodou se těhotenství označuje jiným stavem. On jiný skutečně je! Teorií proč začátek těhotenství doprovází nevolnosti je mnoho, žádná z nich ale není vědecky jasně prokázaná. Začneme hormonálními příčinami. V prvních týdnech těhotenství dochází k prudkému nárůstu hormonu produkovaného placentou zvaného choriový gonadotropin. Tento hormon je důležitý pro budoucí miminko a jeho správné uhnízdění v děloze. Je přítomen v krvi a moči těhotné a je tím, co dělá těhotenské testy funkčními. Tento hormon ale není jen »poslem dobrých zpráv« přinášející potvrzení o těhotenství, ale je i tím, co v začátku těhotenství může způsobovat nevolnosti. Z řady hormonů není ale zdaleka sám. Také hormon štěstí – serotonin se podílí na větší dráždivosti žaludku. Svou roli může sehrát i štítná žláza. I ona je těhotenstvím zatížená, a tak se může spolupodílet jak na vzniku pocitu na zvracení, tak na bušení srdce, či návalech.


Kromě hormonálních změn jsou na vině i změny v samotném trávicím traktu


Pokud žena již před těhotenství trpí žaludečními vředy, nebo má potvrzeno, že v jejím žaludku je bakterie zvaná Helicobacter pylori vředy vyvolávající, dají se potíže se zvracením více než předpokládat. Potíže, za nimiž stojí samotný žaludek, ale mají i těhotné, které jsou jinak zcela zdravé. Takže, jen v bakterii a vředech »to není«. Důvod je jiný. Během prvních třech měsíců může dojít ke zpomalenému trávení. Jídlo ze žaludku neodchází tak jak by mělo. I to může být jednou z mnoha příčin nevolnosti. K tělu také neodmyslitelně patří psychika.
A na tu sází i jedna z teorií vysvětlující těhotenské nevolnosti. Horší snášení prvních třech měsíců jiného stavu a častější nevolnosti mají maminky, které nejsou v úplné rodinné pohodě. Zvracení by tak mohlo být projevem strachu z budoucnosti, z toho jak dítě bude přijato partnerem či rodinnou a z nevyvážených osobních vztahů.


Pár rad jak přežít


Teorií je mnoho, ale co s tím? V žádném případě není důvod k panice. Zvracení k těhotenství prostě patří jako nutné zlo, a není tak na místě se z toho hroutit. Velká většina těhotenských nevolností odezní sama po třetím měsíci. Způsobů, jak nevolnost zmírnit je mnoho. Potíže je v tom, že na každou těhotnou »zabírá« něco jiného, a svůj recept si tak musí najít sama.
Pár obecných rad ale přeci jen existuje. Jako první je dobré si vytipovat, co žaludek dráždí. Pokud jde jen o jednu, dvě vůně, či jídla, tak hurá! Tomu se dá vyhnout!
Potíž nastává v okamžiku, kdy se lze spouštěči vyhnout jen těžko. Pokud žaludek dráždí už jen to, že vám někdo dýchá za zády v autobuse, nebo pohled na suchý chleba, bývá to složitější. Tam je třeba nastolit přechodné řešení. Nakupovat musí někdo jiný a cestu autobusem, pokud je to možné, vyměňte za pěší chůzi. Pokud to nejde, tak si cestu alespoň rozvrhněte do několika kratších úseků, během nichž vystoupíte a zvedající žaludek »rozdýcháte« Dalším řešením je změna v jídelníčku. A to jak v samotném výběru jídel, kdy je třeba si najít ty svoje, tak i v denním rozvržení. Prostě začněte jíst jen tehdy, když máte hlad, nebo jen chuť. Do jídla se ale nikdy nenuťte! Pomoci mohou i zmenšené, ale častější porce. Od ranní nevolnosti, která nastupuje okamžitě po probuzení, někdy pomůže vypití skleničky tekutiny nalačno. Výběr nápoje je libovolný, od čisté vody, po ovocné či zeleninové šťávy až po čaj s mlékem. Někdy pomůže i hroznový cukr, jimž si těhotná začne sladit. Zkrátka, řiďte se tím, co žaludek snese.


Kdy raději zůstat v posteli


Pokud jsou potíže urputné, je možné zasáhnou »zvenčí«. Tedy po poradě s lékařem zkusit nějaký lék, který nevolnost potlačí. Další možností je i pracovní neschopnost. Pokud zvracení přichází několikrát za den, je úporné a žaludek reaguje na všechno, co vám přeletí přes nos, je na místě. Ne snad proto, že by šlo o stav ohrožující život, ale proto, že těhotná prostě potřebuje překlenout dobu, než zase bude moci fungovat. Také je pravda, že nevolnost často doprovází větší snížení hmotnosti a velká únava. I tomu se lépe odolává doma, než v práci.
Jen velmi malá část žen, dojde do stádia, kde nevolnost nemůže sama kočírovat. Pak je nutná hospitalizace. V těchto případech, ale většinou nejde jen o běžnou těhotenskou nevolnost, ale o nějaký zdravotní problém, který je nutný začít včas řešit, aby vše dopadlo dobře a dle očekávání.

 

Diskuze ke článku
vitamíny Vloženo: 26.11.2014
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vloženo: 03.06.2015
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vložit nový příspěvek