_Zájem těhotných žen o screening Downova syndromu raketově stoupá

Zájem těhotných žen o screening Downova syndromu raketově stoupá
Datum publikace: 02.09.2016

Téměř o 200 % stoupla ve srovnání s loňskem částka, kterou VZP vyplatila v letošním prvním pololetí svým klientkám jako příspěvek na tzv. screening Downova syndromu (též prvotrimestrální screening). Ten umožňuje budoucím matkám ujistit se už ve 3. měsíci těhotenství, že dítě nebude trpět vrozenou vadou. Zatímco loni za prvních šest měsíců ženy získaly od VZP na tento benefit 3,5 milionu korun, letos to za stejné období už bylo více než 10,3 milionu. O screening Downova syndromu má zájem více těhotných, než o všechny ostatní jim nabízené benefity dohromady.

Strmý nárůst celkové vyplacené sumy souvisí jednak s tím, že VZP od letoška zvýšila částku, kterou jako příspěvek na screenning Downova syndromu nabízí. A to z 500 na 1 000 korun. Zároveň ale také výrazně přibylo klientek, které o benefit projevily zájem. Zatímco loni jich od ledna do června bylo 7 001, letos za stejnou dobu už se jejich počet vyhoupl na 10 965 (nárůst o 56,6 %).
Screening Downova syndromu je kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Započítává se i věk matky. Tak je možné už ve 3. měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Výsledky jsou spolehlivější než u jiných metod a navíc se vyšetření provádí už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.
Kromě příspěvku na screening Downova syndromu nabízí VZP nastávajícím maminkám také příspěvek na předporodní kursy, doprovod k porodu, těhotenské cvičení či pomůcky ke kojení. Jaký byl o jednotlivé benefity zájem v loňském a letošním 1. pololetí a jakou částku na ně VZP klientkám vyplatila, ukazuje podrobně následující tabulka.

 

O jaké benefity měly těhotné zájem a kolik dostaly od VZP peněz.

 

 

Z tabulky je zřejmé, že screening Downova syndromu je jednoznačný hit. Stojí o něj nejvíce žen, VZP za něj vyplatila na příspěvcích nejvyšší souhrnnou částku a ta se také meziročně  nejvíce zvýšila. Dominance zájmu o tento benefit nad všemi ostatními je nejnázorněji vidět na následujícím grafu.

Pokud jde o porovnání regionů, pak největší zájem o prvotrimestrální screening projevily jednoznačně klientky v Jihomoravském kraji, následovaly těhotné v Praze a ve Zlínském kraji. Naopak nejmenší zájem o tento benefit projevily v letošním prvním pololetí Jihočešky.

 

Zájem klientek VZP o příspěvek na screening Downova syndromu v 1. pololetí 2016

Diskuze ke článku
screen Vloženo: 02.03.2020
Ten screening je hodně potřebný, ale myslím, že ne každý gynekolog to provede. Nicméně, některé soukromé gynekologické kliniky (např. http://www.ginnova.cz/) to určitě dělají.
Vložit nový příspěvek