_Vysoká hmotnost narozených děvčátek, může souviset s rozvojem diabetu v dospělosti

Může váha dítěte při narození nějako ovlivnit jeho budoucí zdravotní stav? Podle odborníků ano!

Datum publikace: 17.04.2012

Děvčátka, která měla při narození vyšší porodní hmotnost, jsou častěji ohrožená diabetem a dalšími metabolickými poruchami než jsou chlapci, takové jsou závěry studie, která byla publikovaná v The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM).

Jaké komplikace jsou s váhou spojovány

Dřívější studii již naznačily, že rozvoj kardiovaskulárních chorob v dospělosti může souviset s porodní hmotností.
Novější studie se zaměřila na prokázání souvislostí mezi porodní váhou a hmotností v raném dětství a rozvojem obezity, inzulínové rezistence a vysokého krevního tlaku v dospělosti.
„Období nitroděložního vývoje má zásadní význam pro pozdější zdraví člověka. Již v tomto období může dojít ke vzniku rizikových faktorů majících zásadní význam při rozvoji onemocnění srdce či diabetu v dospělosti,“ "říká Rae-Chi Huang, MD, PhD z The University of Western Australia v Perthu,a vedoucí zníněné studie a dodává: „zjistili jsme, že zejména děvčátka jsou vystavena vyššímu riziku vzniku obezity a diabetu, pokud mají zvýšenou váhu do dvanácti měsíců svého věku,“

Jak studie probíhala

Studie proběhla na 1053 účastnících, kteří byli opakovaně sledování v období od jednoho roku do 17 let života. Kromě porodní hmotnosti a BMI se vědci zaměřili i na měření krevního tlaku a hladiny inzulínu, glykémie, triglyceridů a cholesterolu. Závěry ukazují, že zatímco u mužů nemá porodní hmotnost žádný zásadní vliv na pozdější rozvoj metabolických onemocnění, u žen tomu tak není.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek