Soutěž

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky
Další soutěž s kosmetikou Saforelle je tady! Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky na intimní hygienu. Stačí odpovědět na soutěžní otázku a možná vylosujeme právě vás. ...
 

Doporučujeme

Historie antikoncepce

Snaha o regulaci množství početí, je patrně stará jako lidstvo samo. V pravěku tohoto bylo docíleno ...
 

Jak ovlivní konizace následné těhotenství?

Některé ženy se rozhodnou pro těhotenství poté, co podstoupily zákrok zvaný konizace. Jak může tento ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Vyšetření pomocí ultrazvuku

Mezi všemi zobrazovacími metodami má ultrazvuk (UZ) v gynekologii výsadní postavení. Jde o metodu, která využívá zvukových vln o vysoké frekvenci (řádově MHz). Vlny jsou vysílány  sondou přiloženou na tělo pacientky, prostupují tkání a od orgánů v těle se odrážejí různou měrou. Odražené vlny sonda přijímá a na základě množství přijatých vln je vytvářen na monitoru obraz. Zobrazení je možné dvourozměrně i trojrozměrně. Pro diagnostické účely má zásadní význam zobrazení dvojrozměrné a jeho kvalita.

Datum publikace: 25.05.2011
Vyšetření pomocí ultrazvuku

K čemu slouží ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření slouží k přehlédnutí vnitřních pohlavních orgánů a ev. dalších struktur v malé pánvi, zhodnotit jejich tvar, určit velikost, vzájemné vztahy. Diagnostikujeme tak počínající těhotenství, děložní myomy, cysty  a jiné tumory, zánětlivá ložiska v oblasti děložních přívěsků, výpotek popř. krev v dutině břišní aj.

Jak se vyšetření provádí?

Podle tvaru a způsobu vysílání zvuku se rozlišuje celá řada sond. V gynekologii používáme především  transabdominální (TAS) a transvaginální (TVS) sondy. Při  vyšetření transabdominální sondou leží pacientka na zádech, na podbřišek se nanese gel, zajišťující kontakt sondy a těla pacientky, a přejíždí se sondou nad vyšetřovanou oblastí. Vyšetření je tedy prováděno přes (přes, skrz = trans) stěnu břišní (břicho = abdomen), tj. transabdominálně. Vyšetření je proto značně ztíženo u obézních pacientek. Dnes se již nevyžaduje, aby měla žena naplněný močový měchýř (umožnuje lepší přehlednost při vyšetření přes břišní stěnu). Tam, kde se v gynekologii dříve vyšetřovalo "přes břicho"  používají se dnes téměř výhradně vaginální sondy. Výsadní postavení zůstalo vyšetření přes břišní stěnu v porodnictví, ale také u vyšetřování útvarů v břiše, které jsou větších rozměrů, které již nejsou v dosahu vaginální sondy.

Při  vyšetření transvaginálním (trans = skrz, přes, vagina = pochva, tj. transvaginální = prováděný přes pochvu) leží pacientka v gynekologické vyšetřovací poloze, tj. na zádech s pokrčenýma, mírně roztaženýma nohama, a s podloženou pánví. Do pochvy je zasunuta sonda, které se tak dostává do blízkého kontaktu s vnitřními pohlavními orgány ženy. Odpadá tu stínění břišní stěnou, a proto je transvaginální vyšetření přesnější. Nevýhodou je malý dosah transvaginálních sond, tzn. že umožňují přehlédnout jen cca 13 cm od sondy.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo