_„Vakcína proti Covid-19 povinná nebude, EU však může zavést pozitivní motivaci. Dětská forma vakcíny k dispozici v tuto chvíli není,“ říká Roman Prymula

„Vakcína proti Covid-19 povinná nebude, EU však může zavést pozitivní motivaci. Dětská forma vakcíny k dispozici v tuto chvíli není,“ říká Roman Prymula
Datum publikace: 03.12.2020
Autor: Barbora Neubergerová

Virus Covid-19 a koronakrize jsou v posledních měsících dva nejčastěji skloňované termíny. Nyní se k nim bok po boku přidal další termín – vakcína proti Covid 19. Do ní jsou vkládány velké naděje. Podle profesora Romana Prymuly, současného poradce premiéra pro zdravotnictví, je vakcína jediné možné řešení, jak zvládnout infekci a proočkovanost je naděje na to, že se nemoc nebude vracet v dalších opakujících se vlnách.

Je vývoj látky skutečně tak daleko, že je možné reálně uvažovat o tom, že se v rámci týdnů začne vakcinovat?

Ano, několik vakcín je ve finální fázi testování fáze 3. Na konci prosince již budou první vakcíny schváleny pro použití v Evropě. Pokud vše dopadne podle předpokladů, bude možné i v Česku očkovat již v lednu, neboť bychom měli v této době mít vakcínu pro 400000 osob.

Vakcína vznikla v rámci několika málo měsíců, je možné garantovat její bezpečnost?

Zatím nejsou k dispozici přesná data ze studií, abychom viděli frekvenci a typy nežádoucích reakcí. Z počtu různých typů vakcín na COVID-19, je možno očekávat řadu zcela bezpečných vakcín.

Z kolika vakcín Česká republika bude mít na výběr?

V první fázi minimálně ze tří, dá se ale očekávat, že tento počet bude dále rozšířen na alespoň šest. Bude se jednat o vakcíny producentů, se kterými EU vyjednává globální kontrakty.

Onemocnění podle všeho nezanechává dlouhodobou imunitu, do toho se čas od času objeví informace o tom, že virus mutuje. Jakou ochranu má vakcína možnost zajistit?

Objevily se první informace o účinnosti vakcín, které se pohybují kolem devadesáti procent. U vakcíny Astra-Zeneca Oxford se jeví tato hodnota vyšší, než je realita celkových výsledků klinické studie. Hodnota se vztahovala pouze k jedné sledované skupině. Vakcíny by měly chránit proti běžným mutacím viru. Zatím stále nevíme, jak časté bude nutné přeočkování.

Jaké proočkovanosti bude třeba, aby bylo dosaženo kolektivní imunity, a jak tuto imunitu chcete udržet pod kontrolou s ohledem na délku ochranného efektu vakcíny?

Při předpokládané vysoké účinnosti vakcíny bude nutné proočkovat přibližně šedesát procent populace. Vzhledem k tomu, že vakcína nebude pro děti, je to i tak poměrně vysoké číslo. Pro udržení kolektivní imunity bude nutné pravidelné přeočkovávání, ještě však nevíme, v jakých intervalech.

Bude nutné vakcinovat i lidi, kteří onemocnění již prodělali?

Minimálně po dobu 3 měsíců lidé, kteří prodělali onemocnění COVID-19, očkováni nebudou.

Bude očkování povinné?

Vakcinace bude pro všechny dobrovolná. Může se pouze stát, že z EU bude nastaven systém pozitivní motivace, tedy očkovaní budou moci volně cestovat, nebudou se muset testovat, nebo nosit roušku.

Jaké budou kontraindikace k očkování?

Očekávám, že vakcína mnoho kontraindikací mít nebude, dominovat bude pouze závažná alergická reakce či přímo anafylaktický šok.

Bude očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění?

Stát nakupuje vakcínu jako takovou, pojišťovna bude hradit aplikaci.

Necháte se naočkovat?

Ano, určitě.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek