_V čem je bezpečné „nosit“ děti

Testy nosičů – tzv. klokanek ukázaly, že ne všechny modely jsou vhodné pro novorozence. Nosítka často neposkytují dobrou oporu hlavičce nejmenších dětí. Některé výrobky také obsahovaly nežádoucí chemické látky.

Datum publikace: 11.03.2014

Podle bezpečnostních norem musí být nosiče určené dětem do čtyř měsíců věku vybaveny opěrkou, která zabrání naklánění hlavy dozadu a do stran. Přestože většina testovaných modelů byla výrobci určena i pro novorozence, málokterý z nich dokázal tuto klíčovou ochrannou funkci nabídnout bez výhrady. „Chcete-li koupit klokanku pro malé dítě, které ještě samo nedokáže udržet hlavu, vybírejte velmi opatrně. Nosítko vždy vyzkoušejte na vlastním dítěti a nespoléhejte na tvrzení výrobce,“ doporučuje vedoucí redakce dTestu, která test provedla, Daniel Pavlis.
Součástí testu bylo i ergonomické hodnocení. Odborníci zkoumali, nakolik je posez dětí v jednotlivých nosičích vhodný z anatomického hlediska a zda nosítka poskytují správnou podporu krku, zádům, pánevní oblasti a stehnům. Zkoušky probíhaly v pozici, která je pro dítě nejvhodnější – tedy vpředu, čelem k opatrovníkovi. Ergonomickým nárokům malých dětí přibližně od tří do deseti měsíců vyhověla polovina testovaných nosítek. Test zároveň hodnotil, nakolik jsou výrobky pohodlné a praktické pro rodiče a výsledky se vesměs shodovaly s ergonomickým hodnocením. Klokanky pro děti méně vhodné byly také těmi, jež rodiče hodnotili jako nepraktické či nepohodlné.
dTest nechal provést i zátěžové testy, v nichž většina nosítek obstála bez výhrad. Hůř dopadly testy zkoumající přítomnost nebezpečných chemikálií, a to u dvou výrobků. V dětském nosiči Britax a Stokke MyCarrier nalezla laboratoř vysoké koncentrace fosfátových zpomalovačů hoření TCPP a TDCPP. „Tyto látky jsou vysoce podezřelé z negativního vlivu na lidské zdraví. Evropská komise připravuje pro jejich užití závazné limity, a to ve výši 5 miligramů na kilogram. V uvedených výrobcích našla laboratoř koncentrace řádově tisíckrát vyšší,“ uvádí Daniel Pavlis.
Vítězem testu se stal nosič Manduca New Style, který je velmi dobře přizpůsoben tělu dítěte a je pohodlný pro dítě i toho, kdo jej nese. „Stejným zkouškám jako klokanky jsme pro srovnání podrobili i šátek a vak na nošení dětí. Ukázalo se, že v testu by se umístily na předních pozicích, ovšem za předpokladu, že jej rodič umí správně uvázat, což vyžaduje určité zkušenosti a cvik,“ doplňuje vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

11.3.2014

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek