_Už žádný amalgám. Kolik stojí plomby v těhotenství?

Říká se, že se těhotným ženám častěji kazí zuby. Jiná pravda ale praví, že to není pravidlem. Pokud ženy o svůj chrup pečlivě pečovaly před těhotenstvím, tak by během gravidity neměly pocítit žádné výrazné změny. Důležitá je však prevence.

Datum publikace: 11.07.2018

Těhotné ženy by si proto měly čistit zuby dvakrát denně – ráno a večer, kdy se doporučuje použít také mezizubní kartáček. Zubní pasta nebo ústní voda by měla obsahovat antibakteriální složky a nemělo by se zapomínat ani na návštěvu ordinace zubního lékaře a dentální hygieny.

Důležitá novinka

Prvního července letošního roku začala platit důležitá novinka - podle nařízení Evropské unie nesmí být u těhotných a kojících žen používána amalgámová zubní výplň. „Výjimkou jsou pouze případy, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotyčné pacientky,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz tisková mluvčí Komerční pojišťovny Lucie Krausová.

Už od začátku letošního roku se místo amalgámových plomb hradí těhotným a kojícím ženám bílé plomby ze skloionomerního cementu. „Za toto ošetření jednoho stálého zubu hradí VZP zubním lékařům podle úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví 495 korun. Jen pro srovnání, za amalgámovou plombu to v loňském roce bylo 270 korun,“ doplnila Krausová.

Záleží na preferencích

Lékař, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou konkrétní pacientky, jí musí vždy nabídnout ošetření, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Až poté jí může doporučit další alternativy, které už ale ze zdravotního pojištění hrazeny být nemusí. „Pak už záleží na preferencích konkrétní pacientky, pro co se rozhodne, třeba i s ohledem na cenu,“ upozornila Krausová.

Tři prohlídky

Těhotná žena má v průběhu kalendářního roku nárok na tři preventivní prohlídky - dvě v průběhu těhotenství, mezi nimiž má být rozestup minimálně tří měsíců, a dále na jednu standardní prohlídku v rámci péče o dospělé pacienty. Pokud však gravidní žena má jiné akutní potíže, bolí ji zuby nebo jí například vypadla plomba, tak samozřejmě bude také ošetřena. „Zdravotní pojišťovna tuto lékařskou péči zaplatí,“ zdůraznila Krausová.

Autor: Petr Sobol
Docent MUDr. Roman Šmucler, CSc., je přední český stomatolog, stomatochirurg, odborník na laserovou a estetickou medicínu a vysokoškolský pedagog.  Vedle své lékařské dráhy se věnuje i oblasti byznysu a je majitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.  Od září 2017 stojí v čele České stomatologické komory.
Je spoluautorem několika odborných knih zaměřených na stomatochirurgii a léčbu onkologických onemocnění hlavy a krku a knihy o estetické medicíně. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek