_Tělo hlásí nepohodu

Tělo hlásí nepohodu
Datum publikace: 03.03.2021

Průjem, nevolnosti a křeče v břiše zažije čas od času každý z nás. Toto běžné a nejčastější onemocnění zažívacího ústrojí si můžeme způsobit sami nějakou dietní chybou, na vině mohou být i virové nebo bakteriální infekce. Pokud nás průjem pouze společensky vyřadí na pár dní ze hry, není se čeho obávat.

Průjem, tedy porucha trávicího traktu, není sám o sobě nemocí, ale příznakem nějakého problému, v horším případě i závažného onemocnění. Je třeba sledovat, jak často nás průjem trápí, jak dlouho trvá a jaké další příznaky ho provázejí.

Dva, tři dny a dost
Akutní průjem se objeví náhle spolu s nevolnostmi, bolestmi břicha, občas až křečemi, zvracením a horečkou. Způsobit ho může virová (rotaviry) nebo bakteriální (Salmonella Shigella) infekce. Virové průjmy jsou nakažlivé, rychle zasáhnou všechny členy domácnosti. Častou příčinou průjmu jsou dietní chyby (příliš tučná a kořeněná jídla, neobvyklé kombinace pokrmů či návštěva restaurace nejistého původu), ale i prohýřená noc, nadmíra alkoholu a nedostatek spánku. 
Při akutním průjmu bývá stolice vodnatá, někdy se zbytky nestráveného jídla, může se objevit příměs hlenu nebo krve. Pak je namístě navštívit lékaře. Průjmy provázejí i užívání některých léků, typické jsou pro antibiotika či léky na onkologická onemocnění. Upozornění najdete v příbalovém letáku. Někdy se proto doporučuje současně užívat i preparáty na obnovu střevní mikroflóry (probiotika, laktobacily). Četnost návštěv toalety se pohybuje na široké stupnici od tří až po několik desítek za den. Obvykle se tělo do několika dní zklidní.

Týdny? Projev závažnějšího stavu
Když průjem nepolevuje týdny, přešel do chronického stadia. Je obvykle způsoben nemocí tenkého či tlustého střeva, typicky provází například Crohnovu chorobu, ale projevují se jím i nemoci některých orgánů: jater, slinivky, ledvin, štítné žlázy, případně otrava organismu železem a rtutí.

Léčba je snadná: dieta a dostatek tekutin
U akutního průjmu hrozí dehydratace organismu, který přichází stolicí o velké množství vody a některé minerály. Ohroženy jsou hlavně malé děti a starší lidé. U nich se vodní hospodářství vyčerpá nejrychleji, proto je nutný zásah odborníka už při 24 hodin trvajícím průjmu. Pro ostatní platí: použít vhodný lék podle původu průjmu. Na běžný akutní průjem dobře zabírá aktivní uhlí, které na sebe váže střevní plyny, toxické látky a hnilobné částice, se snížením počtu stolic pomůže Imodium, infekční průjem zažene Endiaron, podrážděná střeva zklidní Smecta. Důležitou součástí léčby je pitný režim (černý čaj s hroznovým cukrem, neperlivá voda, minerálky, případně rehydratační nápoje, které jsou k dostání v lékárnách a drogeriích) a dietní opatření. V malých dávkách pro zklidnění zažívání můžete konzumovat vařenou rýži a mrkev, zeleninový vývar, později starší bílé pečivo a banány.  

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek