_Tátové nemusejí být stranou od svých potomků

Komunikace a navázání kontaktů mezi matkou a dítětem probíhá už v době nitroděložního vývoje. Maminky si se svými ještě nenarozenými dětmi povídají, cítí jejich pohyby a od počátku jiného stavu vnímají jejich existenci. Otcové jsou o toto ochuzeni. Přesto, to ale neznamená, že by otcové měli stát stranou svých dětí.

Datum publikace: 02.03.2012
Tátové nemusejí být stranou od svých potomků

Pokud muž chce navázat kontakt se svým dítětem, měl by to učinit co nejdříve. Někteří odborníci otcům doporučují, aby k prvnímu kontaktu s dítětem došlo už na porodním sále, nebo v co nejkratší době po porodu.
Pokud otec u porodu přítomen není, nejde z pohledu navázání vtahu mezi ním a novorozencem, o žádnou tragédii. Vznik citového pouta není otázkou jednoho okamžiku, ale opakovaného dlouhodobého kontaktu. 

Stránky www. ehow.com dávají otcům několik tipů, jak upevnit vztah mezi jím a jeho dítětem: 

  1. Nevyhýbejte se krmení novorozence. Je-li dítě plně kojené, snažte se s ním strávit alespoň chvíle po krmení. Je-li dítě krmené umělou stravou z lahve, nebraňte se tomu dítě několikrát za den nakrmit sami. Během krmení na dítě mluvte nebo mu zpívejte.
  2. Nebraňte se chvílím, kdy můžete být s potomkem o samotě. Povídejte si s ním při každé takové chvíli, hrajte si s ním nebo ho vezměte na procházku. Tyto chvíle si užívejte i tehdy, je-li dítě ještě malé a vy nevidíte patřičnou odezvu své snahy. Dítě roste a vaše společná komunikace se změní. Je však nutné, abyste na sebe byli zvyklí.
  3. Určete si přesnou hodinu, kterou pravidelně prožijete jen spolu. Umožní-li vám denní program vymezit si přesný čas na potomka, udělejte to. 
  4. Nebojte se zapojit se do péče o dítě. Tatínkové velmi dobře zvládají například koupání. Pomoci ale mohou i s přebalováním či ukládáním ke spánku.
  5.  Pokud se dítě rozpláče, snažte se pochopit důvod, proč se tak stalo. Pochovejte dítě, nevyhýbejte se jeho utišení s tím, že nevíte, co máte dělat. Snažte se porozumět tomu, co vám potomek svým pláčem chce sdělit.
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek