_Syndrom mizejícího dvojčete

Syndrom mizejícího dvojčete
Datum publikace: 16.05.2011

Někdy se stane, že dojde k početí dvou miminek, ale narodí se jenom jedno, druhé prostě zmizí…. Jde o syndrom mizejícího dvojčete.

Co to je syndrom mizejícího dvojčete?

Tento termín popisuje stav, kdy po oplození dojde k vytvoření dvou zárodků, avšak jeden z nich v rané fázi těhotenství zanikne a vyvíjí se dále pouze jeden plod. Zánik jednoho embrya nemusí doprovázet žádné komplikace. Někdy se u těhotné může objevit špinění či slabší krvácení.

Diagnostiku mizejícího dvojčete je možné potvrdit, či vyloučit ultrazvukem, kdy na monitoru pouze jeden z plodů vykazuje známky života a druhé embryo je postupně vstřebáváno. Zanikající zárodek je definitivně vstřebán během několika týdnů. Proces neohrožuje na zdraví ani těhotnou, ani druhý plod. Pro klid maminek, které se setkaly se syndromem mizejícího dvojčete na vlastní kůži, je možné jen dodat, že embryo, u kterého došlo k zániku, pravděpodobně bylo slabé, nebo nějak poškozené a příroda tento problém vyřešila po svém. Pokud dojde k odumření plodu po prvním trimestru, nejde o syndrom mizejícího dvojčete, ale o intrauterinní (nitroděložní) úmrtí plodu.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek