_Srdeční selhání u diabetiků je stále častější. Lidé si ho často pletou s infarktem

Datum publikace: 05.02.2019

Kardiovaskulární onemocnění jsou u diabetiků odpovědná za více než polovinu všech úmrtí. Proto je důsledná léčba diabetu a omezení všech rizikových faktorů zásadní pro zlepšení jejich prognózy.

Odhaduje se, že diabetes postihuje více jak 415 miliónů dospělých po celém světě. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje, očekává se, že do roku 2040 touto chorobou onemocní více než 640 miliónů dospělých. V České republice žije v současné době téměř milion pacientů s diabetem. Počet nemocných stále stoupá bez ohledu na věk či pohlaví. Meziročně se počet nových případů navyšuje přibližně o 3 000 pacientů. Největší nárůst počtu diabetiků je mezi 60. a 75. rokem, kdy se téměř zdvojnásobuje z 18 000 na 35 000 diabetiků na 100 000 obyvatel ČR.

Odhaduje se, že v roce 2030 bude v České republice téměř 1 200 000 diabetiků. Kromě vlastního onemocnění zdravotní stav pacientů komplikují další přidružené nemoci. Nejčastěji se jedná o onemocnění kardiovaskulárního systému, srdeční selhání a onemocnění ledvin. Diabetes zvyšuje riziko srdečního selhání dokonce 5x, stejně jako riziko ischemické choroby srdeční, a 2-4 x zvyšuje riziko cévní mozkové příhody.  Horší prognózu kardiovaskulárních onemocnění mají i pacienti, kteří jimi trpěli již před propuknutím diabetu.

Lidé často zaměňují srdeční selhání za infarkt

Skoro polovina české populace si myslí, že srdeční selhání a infarkt jsou totéž, pětina považuje srdeční selhání za smrt na zástavu srdce. K infarktu myokardu neboli srdeční mrtvici dochází náhle, když není srdeční sval dostatečně prokrven. To nastává, pokud se ucpe či kriticky zúží tepna zásobující srdeční sval. Dochází k jeho odumření.

Srdeční selhání je postižení srdce, u kterého přes dostatečné plnění komor klesá minutový výdej krve a srdce není schopno krýt metabolické potřeby tkání (přívod kyslíku a živin, odstraňování oxidu uhličitého a metabolických zplodin). Zdravé srdce dokáže zvýšit minutový výdej krve (minutový oběh) až pětinásobně v závislosti na potřeby organismu. Při vzniku srdečního selhání však srdce tuto schopnost ztrácí. Nedostatečné prokrvení se projevuje nejprve při zátěži. Nejčastější příčinou srdečního selhání je ateroskleróza věnčitých tepen. Ta je spojena často s vysokým krevním tlakem, obezitou, diabetem a poruchami metabolismu cholesterolu. Důležité je včas identifikovat příznaky srdečního selhání. Většina lidí si chybně spojuje srdeční selhání s bolestí na prsou, nebo jeho nadměrným bušením, to však mezi nejčastější příznaky nepatří. Nejčastějšími příznaky srdečního selhání jsou zvýšená únava, zadýchávání, časté nutkání k močení, otoky nohou a kotníků, dušnost vleže, náhlý nárůst hmotnosti.

Pokud se objeví některé z uvedených potíží anebo příznaků, je zapotřebí navštívit lékaře. Ten má celou řadu možností, jak zjistit příčinu a srdeční selhání diagnostikovat. Srdeční selhání může vzniknout náhle (akutní selhání), nebo se stav rozvíjí pozvolna (chronické selhání).

Onemocnění ledvin u diabetiků

Diabetické onemocnění ledvin (diabetická nefropatie) je chronické progredující onemocnění ledvin, které vzniká v důsledku dlouhodobě zvýšené glykémie (hladiny cukru v krvi) a je jednou z častých komplikací diabetu. Při diabetické nefropatii dochází k poškození cévních klubíček (glomerulů) v ledvinných tělískách, které vede ke zvýšenému vylučování bílkoviny do moče a zvýšení krevního tlaku. Postupně se snižuje filtrační schopnost ledvin, což může vést k poklesu funkce ledvin až jejich selhání.

Nebezpečí tohoto přidruženého onemocnění tkví v tom, že v počátečním stádiu nejsou zjevné žádné varovné příznaky nebo známky ledvinového onemocnění. Proto je důležité mít hladinu krevního cukru i krevní tlak pod kontrolou a pravidelně kontrolovat krevní testy a provádět vyšetření moči. 

Diabetická nefropatie může mít kromě snížení kvality života podíl i na rozvoji dalších komplikací souvisejících s diabetem, především kardiovaskulárních onemocněních.

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek