_Proč mohla vévodkyně Kate odejít z porodnice jen pár hodin po porodu? Zeptali jsme se uznávaného českého porodníka profesora Pavla Caldy

Vévodkyně Kate, manželka prince Williama, včera v půl desáté dopoledne v nemocnici Svaté Marie, přivedla na svět dceru. Během pár hodin, ještě včera v podvečer, vévodkyně i s princeznou nemocnici opustily a odešly do domácí péče.Redakce abctěhotenství.cz se zeptala profesora MUDr. Pavla Caldy, CSc., porodníka z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zda opuštění nemocnice, tak krátce po porodu, není riskantní.

Datum publikace: 03.05.2015
Proč mohla vévodkyně Kate odejít z porodnice jen pár hodin po porodu? Zeptali jsme se uznávaného českého porodníka profesora Pavla Caldy

Co si myslíte o tom, že Kate lékaři propustili do domácí péče jen pár hodin po porodu?

Myslím si, že spontánní porod proběhl zcela normálně, že pominulo riziko akutních komplikací u matky, jakým je zejména krvácení, a že novorozenec je stabilní.
Další péči jistě mohou zajišťovat lékaři mimo nemocniční zařízení a v případě člena královské rodiny je jistě péče zajištěna na úrovni zdravotnického zařízení.

Jsou nějaké zdravotní komplikace, které by ještě u Kate mohly v tuto chvíli nastat?

Obecně k pozdějším poporodním komplikacím patří zánět dělohy či problémy s kojením. 

Není odchod riskantní pro malou princeznu?

Jistě se jí dostane dostatečné každodenní lékařské péče, takže jak potřebná diagnostická vyšetření, jako např.  sledování hladin bilirubinu, který se sleduje z důvodů novorozenecké žloutenky, tak i dohled nad výživou bude dostatečný. Nezapomeňte, že se nejedná o „běžného“ novorozence a „běžnou“ rodičku. Jde o členy královské rodiny.
V nemocnici je zcela jistě mnohem větší problém zajistit jejich bezpečnost, než doma, v prostředí královského paláce, zajistit oběma dostatečnou zdravotní péči. 

Výkladní skříně Londýnských obchodů vítají novorozenou princeznu
(c) Aprofema s.r.o.

3.5.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek