_Při zácpě omezte konzumaci rohlíků a čokolády

Zácpa nemusí trápit jen dospělé, ale objevuje se i u dětí. Způsobit ji může změna jídelníčku či změna prostředí. 

Datum publikace: 31.12.2011

U malých dětí bývá její příčinou nejčastěji přechod od kojení na pevnou stravu. Děti předškolního a mladšího školního věku trápí zácpa zejména proto, že ve školce či ve škole nemají možnost soukromí při vyprazdňování, případně se stydí přihlásit a dovolit se odejít na záchod. „Velkou potřebu“ tak dlouho oddalují, až už se jim na záchod vlastně vůbec nechce. Ideální by bylo, kdyby se dítě naučilo co nejdříve vyprazdňovat pravidelně, například ráno před odchodem do školy.
Při zácpě, ale zejména proto, abychom jí předcházeli, je důležité dostatečně pít – doporučují se 2 až 3 litry tekutin denně. Dávejte dětem stravu bohatou na vlákninu – celozrnné pečivo, ovoce, zeleninu, luštěniny. Omezte bílé pečivo, silný černý čaj, čokoládu, které zácpu mohou způsobovat.
Jde-li o zácpu chronickou, kterou doprovázejí bolesti břicha, je dobré stav dítěte zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

(Zdroj: VZP)

Diskuze ke článku
zácpa Vloženo: 25.09.2014
dobrý den, stává se nám že když jde na velkou až druhý den, tak dost tlačí a objeví se "hromádce" krev. mám si s tím dělat starost nebo je to od toho jak usilovně tlačí. děkuji moc za příspěvek pokud někdo zda je to v normě. s pozdravem MArcela
RE: zácpa Vloženo: 30.09.2014
Toto je odpověd na příspěvek: [1]
Dobrý den, asi by bylo přece jen lepší se zmínit Vašemu pediatrovi, i když to asi žádný zásadní problém nebude.
Vložit nový příspěvek