_Při alergii na zvíře nejsou problém jen chlupy

Při alergii na zvíře nejsou problém jen chlupy
Datum publikace: 15.04.2012

Máte doma alergika? Tak mu pořiďte psa, či kočku naháče a bude bez problémů. To je jeden z největších omylů, které mezi laickou veřejností panují! Pokud má dítě či dospělý problémy se zvířecími alergeny, nejde o alergii na srst zvířete, ale na bílkovinu zvířete, a tu má zvířecí miláček i ve slinách a potu.

Problém zvířecích alergenů je mnohem větší, než se zdá. V případě prokázané alergii, totiž nejde o alergii na chlupy, jak se mnozí domnívají, ale o alergii na bílkovinu zvířete. „Verze naháčů nic neřeší. To co vadí, není vlastní srst, ale bílkovina zvířete, a tu má zvíře ve svých slinách, potu, moči, stolici, šupinkách kůže atd. Tak jak se zvíře pohybuje, dochází k roznášení alergenu, který z něj v šupinkách kůže, zbytků slin a podobně odpadává na povrchy, na kterých ulpívá. A to i v případě bezsrstých plemen zvířat tzv. naháčů,“ vysvětluje MUDr. Luděk Pelikán, primář alergologické ambulance Dětského oddělení Nemocnice Hořovice.

Zvíře musí pryč

Pokud je dítěti či dospělému zjištěna zvířecí alergie, je jediným řešením vzniklého zdravotního problému odpovídající léčba v alergologické ambulanci a odstranění zvířete z bytu, ve kterém alergik žije.
Problém může být nejen při soužití se zvířetem, ale i jeho pouhá návštěva v bytě alergika. „Tím, jak se zvíře projde či proběhne během návštěvy po bytě alergika, dochází k roznášení alergenů, které i po odchodu zvířete zůstanou v kobercích, potazích křesel a sedacích souprav a podobně,“ vysvětluje lékař.
Komplikace ale mohou nastat i v okamžiku, kdy na návštěvu přijde osoba, která žije v těsném kontaktu s nějakým zvířetem. Pokud člověku, který přijde na návštěvu, například kočka či pes často leží na svetru, kalhotách či bundě, stává se on sám nepřímým nositem alergenů, které ulpěly na jejich oblečení.

Nejčastější potíže

Alergie na zvířecí alergen může začínat nenápadně například vznikem atopického ekzému. Mezi další potíže může patřit chronická rýma a podráždění očních spojivek a opakující se záněty v očích.
Mezi vážné komplikace patří alergické záněty dolních cest dýchacích a rozvoj astmatu. „Pokud je u dítěte zjištěná alergie, je třeba co nejdříve zahájit odpovídající léčbu. Ta ovšem musí pokračovat i tehdy, dojde-li k pominutí potíží. Pokud by došlo k přerušení terapie, potíže by se s největší pravděpodobností dříve, či později opakovaly,“ uzavírá lékař.

Z domácích mazlíčků vadí nejčastěji:

  • kočka
  • morče
  • králík
  • pes

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek