_Podchlazení novorozence, i to je způsob, jak lékaři pomáhají přidušeným dětem

Pražská Klinika dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice má unikátní přístroj. Jde o zařízení, které řízenou hypotermií, tedy podchlazením, pomáhá zlepšit zdravotní stav novorozenců zasažených nedostatkem kyslíku.

Datum publikace: 20.09.2017
Podchlazení novorozence, i to je způsob, jak lékaři pomáhají přidušeným dětem

Přidušení patří mezi nejvážnější zdravotní komplikace novorozenců. "Třetí, nejtěžší stupeň, provází selhání většiny orgánových systémů, dítě má poruchu vědomí, často i křeče. Největší problém představuje poškození centrální nervové soustavy a mozku,"popisuje MUDr. Václav Vobruba, vedoucí oddělení JIRP Kliniky dětského a dorostového lékařství.
Metodou, která dokáže zmírnit následky nedostatku kyslíku, je řízené přechodné podchlazení (hypotermie).
"Novorozence na dobu 72 hodin podchladíme na 33-34 stupňů Celsia. Díky tomu dojde ke zpomalení životních funkcí a organismus má větší šanci se vyrovnat s následky kyslíkové nedostatečnosti. Poté dochází k pomalému návratu na normální tělesnou teplotu. Zachřívání na běžné hodnoty probíhá rychlostí 0,3-0,5 stupňů Celsia za hodinu," popisuje lékař.

chlaďák.jpg
Zdroj: VFN

Na přístroj nemocnici přispělo hlavní město Praha, na fotce je MUDr. Václav Vobruba, vedoucí lékař oddělení a Ing. Radek Lacko, radní hl. města Prahy.

Hypotermie je spojena s dyskomfortem, ten ve spojení s citlivou nervovou soustavou novorozence může vést až k bolestem. Z toho důvodu jsou dětem v době podchlazení podávány léky proti bolesti. " Děti jsou po celou dobu monitovány a jsou napojeny na plicní ventilaci," dodává lékař.
Ročně je tímto způsobem ve Všeobecné fakultní nemocnic ošetřeno 22-25 dětí.
Cena přístroje je téměř tři miliony korun. Peníze na přístroj nemocnici věnovalo hlavní město Praha.

20.9. 2017
Foto: VFN

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek