_Podchlazení novorozence, i to je způsob, jak lékaři pomáhají přidušeným dětem

Podchlazení novorozence, i to je způsob, jak lékaři pomáhají přidušeným dětem
Datum publikace: 20.09.2017

Pražská Klinika dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice má unikátní přístroj. Jde o zařízení, které řízenou hypotermií, tedy podchlazením, pomáhá zlepšit zdravotní stav novorozenců zasažených nedostatkem kyslíku.

Přidušení patří mezi nejvážnější zdravotní komplikace novorozenců. "Třetí, nejtěžší stupeň, provází selhání většiny orgánových systémů, dítě má poruchu vědomí, často i křeče. Největší problém představuje poškození centrální nervové soustavy a mozku,"popisuje MUDr. Václav Vobruba, vedoucí oddělení JIRP Kliniky dětského a dorostového lékařství.
Metodou, která dokáže zmírnit následky nedostatku kyslíku, je řízené přechodné podchlazení (hypotermie).
"Novorozence na dobu 72 hodin podchladíme na 33-34 stupňů Celsia. Díky tomu dojde ke zpomalení životních funkcí a organismus má větší šanci se vyrovnat s následky kyslíkové nedostatečnosti. Poté dochází k pomalému návratu na normální tělesnou teplotu. Zachřívání na běžné hodnoty probíhá rychlostí 0,3-0,5 stupňů Celsia za hodinu," popisuje lékař.

chlaďák.jpg
Zdroj: VFN

Na přístroj nemocnici přispělo hlavní město Praha, na fotce je MUDr. Václav Vobruba, vedoucí lékař oddělení a Ing. Radek Lacko, radní hl. města Prahy.

Hypotermie je spojena s dyskomfortem, ten ve spojení s citlivou nervovou soustavou novorozence může vést až k bolestem. Z toho důvodu jsou dětem v době podchlazení podávány léky proti bolesti. " Děti jsou po celou dobu monitovány a jsou napojeny na plicní ventilaci," dodává lékař.
Ročně je tímto způsobem ve Všeobecné fakultní nemocnic ošetřeno 22-25 dětí.
Cena přístroje je téměř tři miliony korun. Peníze na přístroj nemocnici věnovalo hlavní město Praha.

20.9. 2017
Foto: VFN

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek