_Plánované domácí porody: Riziko pro matku i dítě

Datum publikace: 12.12.2018

Porod v pohodlí domova? Možná to zní lákavě, ale realita bývá jiná. I u ženy s nekomplikovaným průběhem těhotenství mohou nastat zásadní problémy, které potřebují akutní zásah lékaře. V takových případech je čas, než se rodička a dítě dostanou do péče odborníků rozhodující. Mnohé případy domácích porodů končí tragicky.

Přestože je porod fyziologickým procesem, statistiky ukazují, že zhruba desetina porodů je doprovázena komplikacemi. O co je menší pravděpodobnost výskytu těchto komplikací, o to závažnější mohou být jejich následky. „Komplikace během porodu mohou nastat i u ženy, s naprosto nekomplikovaným průběhem těhotenství. Tyto komplikace se mohou objevit v řádu minut. Pokud se tak stane během porodu probíhajícího v porodnici, jsou v daném okamžiku na místě lékaři s plným vybavením.

Pokud taková situace nastane v domácím prostředí, je vysoká pravděpodobnost, že ženě nebude včas poskytnuta odborná lékařská péče a plánovaný domácí porod skončí tragédií,“ uvedl pro ABC těhotenství MUDr. Martin Houdek ředitel Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje.

Spoléhat na sanitku nelze

Nejčastějším argumentem pro plánovaný domácí porod je neosobní přístup zdravotnického personálu v porodnicích. Možným řešením tohoto problému je pečlivé plánování a výběr porodnice, kde se žena rozhodne přivést dítě na svět. Plánované domácí porody sice mohou být pro ženy z pohledu nároku na její psychiku atraktivním lákadlem, nicméně mohou se během chvíle změnit v drama, na které není připravena ani žena a její rodina, ani přítomná porodní asistentka. A nelze se spoléhat ani na pomoc přivolané záchranné služby. „Rychlá záchranná služba nemůže být u ženy okamžitě, stanoviště jsou od sebe různě vzdálená a i při seberychlejším zásahu není možná pomoc ve chvíli, kdy to akutní stav ženy či dítěte začne vyžadovat. Kromě toho, žádný vůz záchranné služby nemá vybavení, které by se mohlo rovnat operačnímu sálu, a na řešení vážných porodních komplikací nejsou vyškoleni ani lékaři rychlé záchranné služby,“ dodává MUDr. Martin Houdek.

Císařský řez v terénu?

Záchranáři upozorňují i na to, že podle statistik byla v roce 2009 téměř čtvrtina všech porodů ukončena císařským řezem. „Pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat tento zákrok, není v silách lékařů záchranné služby toto vyřešit, a každá minuta prodlení v podobě převozu ženy do porodnice zvyšuje riziko těžkého poškození zdraví ženy i jejího dítěte,“ varuje MUDr. Martin Houdek. 

Jaká nebezpečí hrozí

  • i u žen s nekomplikovaným průběhem těhotenství může dojít k velmi rychlému zvratu v průběhu porodu, kdy stav ženy, či dítěte začne vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc
  • pokud dojde ke vzniku komplikací ohrožujících život matky či novorozence, není v silách ani možnostech přítomných porodních asistentek tyto situace zvládnout
  • spoléhat se na zásah rychlé záchranné služby není možné. Sanitní vozy nejsou vybaveny potřebných zařízením a léky, které řešení komplikovaného porodu může vyžadovat
  • komplikovaný porod často vyžaduje kromě zásahu porodníka i přítomnost anesteziologa, neonatologa apod. to záchranná služba není schopna zajistit
  • život ohrožující stavy vyžadují okamžitý zásah, který je v případě domácího porodu nemožný. Příjezd sanitky trvá v řádu minut až desítek minut a převoz do nejbližší porodnice trvá další desítky minut. Tyto minuty mohou znamenat vážné poškození matky a dítěte, i jejich smrt.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek