_Nová léčba děložních myomů je tady!

Nová léčba děložních myomů je tady!
Datum publikace: 12.03.2012

Myomy patří mezi nejčastější nezhoubné nádory dělohy. Jejich léčba spočívá v medikamentózní terapii pomocí tablet či injekcí, nebo v chirurgickém řešení. V současné době přichází na český trh nový preparát, jehož cílem je zmenšení myomů před chirurgickým výkonem.  

Myomy jsou tzv. benigní (nezhoubné nádory), které vznikají z hladké svaloviny děložní sliznice. Vyskytují se zhruba u 30-40 procent žen a jejich výskyt je vázán na reprodukční období ženy. V době před zahájením tohoto období a v době po jeho ukončení, jejich vznik nebývá častý.

Jak lék působí

Přípravek (polykací tablety) slouží k předoperační léčbě středně velkých a velkých myomů. Preparát obsahuje nový druh účinné látky, která dokáže blokovat činnost ženských pohlavních hormonů (progesteronu) podílejících se na menstruačním cyklu ženy v době jejího reprodukčního období.
Cílem léku je pomocí zablokování těchto hormonů docílit efektu, jaký nastává v organismu po změně hormonální hladiny v době mimo reprodukční období, které prokazatelně souvisí s nižším výskytem myomů.
Pokud se podaří docílit změny v hormonální hladině ženy, myomy přestanou růst a začnou se zmenšovat.
V okamžiku, kdy dojde k jejich zmenšení, je možné naplánovat chirurgický zákrok, během nějž je šetrnou technikou myom odstraněn bez nutnosti odebrání celé dělohy.
Po ukončení léčby pomocí preparátu, dojde k opětovnému navrácení hormonálních funkcí v organismu ženy.
Lék je k dostání pouze na lékařský předpis, proto rozhodnutí o jeho užití je plně v rukou lékaře.

Jaké jsou jiné možnosti léčby

Léčba myomů spočívá v konzervativní léčbě pomocí některých druhů pohlavních hormonů, nebo v chirurgické léčbě.
Chirurgická léčba podle množství a velikosti myomů může zahrnovat odstranění samotného myomu při zachování dělohy, přerušení cév zásobujících myomy díky čemuž dojde k zástavě růstu myomu nebo v odnětí celé dělohy.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek