_Nouzová antikoncepce

Nouzová antikoncepce
Datum publikace: 16.07.2011

Termín nouzová kontracepce se používá pro kontracepční metodu, kterou mohou ženy používat po nechráněném pohlavním styku k zabránění otěhotnění. Další často používané termíny jako je postkoitální antikoncepce nebo morning after pil mohou být zavádějící, protože dělají dojem, že terapie musí být nasazena ihned po pohlavním styku. Ve skutečnosti je terapie účinná, pokud je zahájena během 72 hodin po nechráněném styku. Nouzová antikoncepce je od listopadu 2011 pro ženy starší 16 let volně k dostání bez lékařského předpisu.

Nouzová kontracepce má tyto charakteristiky:

  1. Je to nouzová metoda a ne rutinní přístup ke kontracepci
  2. Je používána až po pohlavním styku
  3. Je to metoda zabraňující otěhotnění, nezpůsobí tedy vyvolání potratu

Kontracepční účinnost nouzové kontracepce
Pravděpodobnost otěhotnění při nechráněném styku se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu, resp. ve vztahu k ovulaci. Studujeme-li účinnost nouzové kontracepce, musíme tento fakt vzít v úvahu při výběru souboru sledovaných žen. Každá studie, zabývající se nouzovou kontracepcí a sledující počet léčených žen, u kterých došlo k nechtěnému otěhotnění, bude ovlivněna složením souboru.
Novější studie již proto nestudují procento selhání metody mezi uživatelkami. Většina současných studií srovnává počet těhotenství pozorovaných ve skupině uživatelek nouzové kontracepce a ve skupině žen, která neužívá žádnou metodu kontracepce.
Očekávaný počet těhotenství získáme, když vynásobíme počet žen (které měly pohlavní styk v určitý den ve vztahu k předpokládané ovulaci) odhadovanou pravděpodobností otěhotnění pro ten konkrétní den.
Dalším zdrojem metodických chyb je fakt, že u žen, které použíjí nouzovou kontracepci až na konci menstruačního cyklu, se může jednat již o preexistující graviditu, resp. že již došlo k oplodnění vajíčka spermií. Tím se opět může zkreslit informace úspěšnosti nouzové kontracepce. Pokud by byla k dispozici metoda, která by umožňovala detekovat graviditu ve velmi časném stádiu, bylo by možné ještě před aplikací nouzové kontracepce na konci menstruačního cyklu zjistit zda došlo k oplodnění vajíčka či nikoliv.

Zvážením všech hledisek se zdá, že jedinou reprodukovatelnou metodikou zůstane zatím nepřímý přístup využívající srovnání počtu očekávaných a skutečných těhotenství.

Účinnost nouzové kontracepce

Vedlejší účinky

Při užití nouzové kontracepce se jednorázově přijme poměrně vysoká dávka hormonu žlutého tělíska, což může u vnímavých žen vyvolat pocity na zvracení či zvracení, závratě a únavu. Také v závislosti na fázi cyklu, tj. jestli se nouzová kontracepce užila v první polovině, či druhé polovině cyklu, může dojít k narušení normálního menstruačního cyklu. V praxi to znamená, že se ženě buď měsíčky nedostaví v očekávaném termínu, nebo že krvácí jinak silně či dlohou než obvykle. Pak je vhodné udělat si těhotenský test a konzultovat lékaře. Nouzová kontracepce se jmenuje proto nouzová, že neřeší plánovitě ochranu před těhotenstvím. Proto by měla být používána jen výjimečně.

Obecně se doporučuje, aby ženy, které neužívají z nějakého důvodu antikoncepci, či nejsou jinak chráněny před otěhotněním, měly u sebe v kabelce jedno balení nouzové kontracepce, eventuelně i s kondomem. Je to jistě jednodušší než shánět nouzovou kontracepci, až když je opravdu potřeba. Jak vyplývá z výše uvedeného grafu, je vhodné užít tabletku po styku co nejdříve, i když až do 78 hodin je garantována účinnost. Nouzová antikoncepce je od listopadu 2011 pro ženy starší 16 let volně k dostání bez lékařského předpisu.

Diskuze ke článku
zabránění početí Vloženo: 26.01.2012
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existuje nějaká alternativa k zabránění početí, když jsem už jednou za menstruační cyklus použila Escapelle? včera nám znovu s přítelem praskl kondom. HA neberu ze zdravotních důvodů. Děkuji, Paja
Vložit nový příspěvek