_Nouzová antikoncepce je k dostání bez předpisu

Nouzová antikoncepce je k dostání bez předpisu
Datum publikace: 02.01.2012

Pro mnohé ženy dobrá zpráva - nouzová antikoncepce je v posledních letech volně k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu! Informace o jejím užití podá ženě lékárník.

Nouzová (pohotovostní) antikoncepce je kontracepční metoda, kterou žena použije po nechráněném pohlavním styku. Na našem trhu jsou dva přípravky této kontracepce ESCAPELLE a POSTINOR-2. Účinnou látkou obou přípravků je hormon levonorgestrel, který zabrání otěhotnění.

Podmínky omezující výdej preparátu

  • přípravek nesmí být vydáván ani nabízen prostřednictvím zásilkového prodeje
  • lékárník může vydat pouze jedno balení tablet
  • přípravek nesmí být vydáván bez lékařského předpisu ženám mladším 16 let

 Poučení o užití pohotovostní kontracepce podá ženě lékárník, který může při vydávání ženu požádat o předložení občanského průkazu.

 Co je pohotovostní kontracepce

Postkoitální antikoncepce není běžný druh antikoncepce, ale užívá v ojedinělých (výjimečných) situacích, kdy ženě hrozí nechtěné těhotenství po nechráněném sexu (pokud žena neužívá žádnou antikoncepci, pokud ji zapomněla užít, došlo-li k protržení kondomu apod.).
Balení obsahuje jedno platíčko s jedním, nebo dvěma tabletami. Tabletu je nutné užít nejpozději do 72 hodin, čím dříve, tím lépe. Spolehlivost nouzové antikoncepce je okolo 80 procent.

Více informací v článku Nouzová antikoncepce v rubrice Antikoncepce na abctehotenstvi.cz.

Diskuze ke článku
Vloženo: 06.04.2018
Potřebuju nutně antikoncepci bez receptu
Vložit nový příspěvek