_Návrat do práce po rodičovské – jak ho zvládnout co nejlépe?

Datum publikace: 13.10.2018

S prací je to podobné jako třeba s jízdou autem. Pokud jste se jednou naučili řídit, pravděpodobně už to nikdy nezapomenete. Jakmile ale nebudete jezdit pravidelně a po letech se rozhodnete znovu sednout za volant, spíše než styl profesionálního řidiče bude vaše jízda připomínat první zkušební cestu žáka autoškoly.

Možná si vzpomenete na základní pravidla a zákonitosti, ale díky dlouhé pauze se úplně vytratí za volantem (a nejen tam) tolik potřebná sebejistota a klid. Podobné je to i s návratem do práce po rodičovské dovolené, kdy sice možná máte teorii stále ještě v malíčku, ale praxe již pokulhává. Nemluvě o sebevědomí a schopnosti soustředění. Platí, že čím delší odmlka, tím větší propast a silnější tlak na většinu maminek. Jak ho zvládnout a znovu se úspěšně dostat do pracovního rytmu?  

Na rodičovské si vyšperkujte životopis

Nástup do práce by ženy měly řešit ideálně ještě v průběhu rodičovské dovolené. V případě, že již dopředu víte, jak dlouho budete mimo pracovní kolotoč, je dobré mít předem stanovený jasný plán. „Rodič vychovávající malé dítě by měl rodičovskou dovolenou využít ke svému profesnímu růstu a vyhradit si alespoň nějaký čas pro studium, četbu odborných knih, či návštěvu časově nenáročných vzdělávacích kurzů,“ doporučuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR, a dodává, že žena na rodičovské dovolené může také alespoň částečně pracovat, aby nevypadla z veškerého dění. Navíc si aktivitami na rodičovské obohatí životopis pro případ, že by se po jejím ukončení chtěla ucházet o místo někde jinde.

Pokud máte dobrého zaměstnavatele a chcete pokračovat ve stávající práci, je dobré být s bývalým pracovištěm v průběhu rodičovské v kontaktu. Půl roku před nástupem si pak se šéfem domluvte individuální konzultace, které vás seznámí např. s důležitými změnami a novinkami ve společnosti, plánovanými akcemi či školeními. „Užitečné je sledovat i aktuální trendy nebo zákony v oboru. Pokud se žena udržuje v obraze, je pro ni návrat do zaměstnání o dost jednodušší,“ doplňuje odborník.

Od zaměstnání k podnikání

Řada maminek začíná během rodičovské dovolené nebo po ní podnikat. Některé objeví díru na trhu, jiným vyhovuje, když si práci mohou organizovat sami. I pro začínající podnikatelky existuje řada kurzů (včetně on line programů) a podpůrných skupin.

Zahoďte zbytečné obavy, matky jsou výborné manažerky

Zvládáte péči o dítě, starost o domácnost, nákup potravin, vaření, návštěvu dětského lékaře, pořádání rodinných výletů a oslav a všechny neočekávané komplikace.  K tomu všemu ještě stíháte třeba pravidelné cvičení a další osobní aktivity. Přesto máte pocit, že je to málo a v práci s vámi nebudou spokojeni. Opak je ale pravdou.

Za prvé si umíte výborně zorganizovat čas, skvěle improvizujete a k tomu zvládáte práci na PC, protože bez něj se provoz moderní domácnosti neobejde. A přestože zrovna neumíte ovládat nový program, který firma aktuálně používá, je jen otázkou několika dní, kdy se do toho znovu dostanete. „Co maminkám na rodičovské dovolené často chybí, je sebevědomí. Sice zvládají veškerou péči o dítě i domácnost, návratu do práce se ale bojí,“ uvádí personalista.

Na jedné straně sice musíte některé své dovednosti oprášit, nebo se naučit nové, na druhou stranu si ale přinášíte neocenitelný nadhled, organizační schopnosti a schopnost vnímat věci v širším kontextu.

Existuje řada kurzů cílených na maminky po rodičovské dovolené, kde se můžete nejen vzdělávat, ale i načerpat inspiraci, nebo si zvýšit sebevědomí. Většina z nich je hrazena z prostředků EU a jsou tak poskytovány zdarma, někdy nabízejí dokonce i hlídání dětí.

Požadujte flexibilní zaměstnání

Rodičovství s sebou přináší celou řadu povinností, které je nutné řešit operativně, a vyžadují okamžité řešení. Fixní pracovní doba může rodičovské závazky značně komplikovat, vyplatí se proto, aby alespoň jeden z rodičů měl zaměstnání s flexibilní pracovní dobou, které umožní skloubit pracovní i rodinný život dle aktuálních potřeb a možností.

Matky s malými dětmi často vyhledávají flexibilní zaměstnání jednak proto, aby měly při práci čas také na rodinu, a zároveň, aby pro ně byl přechod z rodinného života do práce postupný a pomalejší,“ říká odborník a dále uvádí, že až 90 % žen vracejících se z mateřské nebo rodičovské dovolené by alespoň pár dní v týdnu uvítalo práci z domova. Zhruba polovina matek pak preferuje práci na zkrácený úvazek, a to alespoň do doby, než jejich dítě začne chodit do školy a následně do školní družiny. Pro 60 % rodin s dětmi totiž představují náklady spojené s najmutím chůvy, či návštěvou soukromých školských zařízení poměrně velkou finanční zátěž.

Na návrat do práce musí být připravena celá rodina

Práce z domova nebo na zkrácený úvazek matkám po rodičovské dovolené pomůže lépe vybalancovat práci a rodinu tak, aby ani jedna strana neutrpěla žádné ztráty. „Aby návrat do práce proběhl bez nadměrného stresu, musí na to být připravena nejen sama matka, ale také zbytek rodiny, tedy partner i děti. Pro každého z nich je to velká změna, zvláště pokud se maminka vrací do zaměstnání po delší době. Po nějaké době si na ale rodina zvykne na nový režim a dostane se do zajetých kolejí,“ uvádí z praxe odborník. Ze začátku je přitom zapotřebí nemít přehnaná očekávání od sebe ani ostatních.

V optimálním případě je dobré vracet se do práce postupně a neklást na sebe nereálné nároky, každá změna vyžaduje čas a trpělivost. Zároveň se doporučuje dobře plánovat, ale zároveň být připravena kdykoliv improvizovat, což je pro většinu rodičů denním chlebem.

A na co máte po rodičovské v práci nárok?

Zákon na maminky pamatuje a poskytuje jim určité výhody. Po návratu do práce po rodičovské dovolené můžete zaměstnavatele požádat například o flexibilní pracovní dobu, zkrácený úvazek, denní směny, či přesunutí služebních cest na jiného zaměstnance apod. Zaměstnavatel by vám přitom měl dle zákona vyhovět, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody.

Podniky jsou dnes k maminkám vstřícnější

V poslední době se kvůli nedostatku pracovních sil na trhu zvyšuje vstřícnost firem, které matkám po mateřské nebo rodičovské dovolené ve větší míře umožňují práci na zkrácený úvazek. Za ochotou ke kompromisům se může ale v některých případech skrývat také požadavek, že daný pracovník musí za zkrácený čas stihnout veškerou standardní denní práci. Je nutné si proto ve smlouvě ohlídat náplň pracovní činnosti a její přesný rozsah.

Firemní školky – oproti západu jsme stále pozadu

Stále více podniků začíná propagovat sociální politiku, jejímž cílem je ulehčit matkám nástup do práce. Nabízí jim proto možnost využít firemní jesle nebo školku, což bylo ještě zhruba před pěti lety často nereálné. V řadě firem působí tzv. dětská skupina, na jejíž zřízení zákon klade méně náročné požadavky. Vybrané firmy, které zatím nemají prostředí uzpůsobené pro matky s dětmi, nabízejí pomoc ve formě příspěvku na „školkovné“.

Brát si děti do práce, kde není možnost firemních jeslí ani školek, je u nás ale zatím velmi ojedinělé. „I proto v ČR stále převažuje vyšší procento žen, které zůstávají na rodičovské 3 roky a více, zvláště pokud mají několik dětí po sobě, což je třeba v zahraničí zcela nemyslitelné,“ doplňuje personalista. Například v USA máte nárok pouze na šest týdnů mateřské dovolené, kojit pak už nadále musíte v práci. Podobně to je i v některých zemích Evropy – maminka zůstane na mateřské pár měsíců, a když chce i poté zůstat doma, na podporu už nemá nárok. Oproti nám se ale v zahraničí mohou chlubit velkou sítí firemních jeslí a školek, trendem kojících místností a celkově víc „baby-friendly“ přístupem na pracovišti. Za hranicemi jsou více časté také flexibilní pracovní úvazky a sdílená pracovní místa. V každé druhé domácnosti je pak normální mít paní na hlídání dětí.

Autor: Klára Kotábová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek