_Natrhejte si jitrocel, pomůže vašim dětem

Datum publikace: 13.07.2018

Venku je krásně, slunečno a teploty vysloveně letní. Není tak divu, že všichni myslí jen na to, jak si dny nerušeně užít. Na podzimní kašle a virózy teď vzpomene jen málokdo, a to je chyba. Čas jitrocele je v plném proudu, stačí ho jen natrhat…

Jitrocel je staletí používaná léčivka, u které lidé využívají její protizánětlivé účinky a účinky detoxikační. V lidovém léčitelství je oblíbený jitrocelový sirup. Po něm sahají hlavně maminky, když kašel a rýma trápí jejich děti. K dostání je běžně v lékárnách, nebo si ho můžete vyrobit sami, čas jitrocele je právě v plném proudu.

Jitrocel kopinatý, tedy ten, co má dlouhé štíhlé listy, roste na zahradách, na loukách i podél polních cest. Natrhat ho zkrátka můžete na mnoha místech.

Receptů na výrobu jitrocelového sirupu je celá řada, jeden z nich je i tento.

Co na výrobu jitrocelového sirupu budete potřebovat:

  • větší množství listů jitrocele
  • 1-2 citrony, případně limetky
  • cukr (třtinový či krystal), nebo med
  • láhev na zavařování, ideálně s víčkem na závit

Jitrocelové listy vkládejte do láhve a vždy prokládejte vrstvu listí vrstvou cukru.
Jitrocel a cukr vrstvěte tak dlouho, až láhev bude napěchovaná a úplně plná.
Pro zlepšení chuti je možné přidat na kolečka nakrájený citron (limetku) a med.

Uzavřenou láhev dejte na slunné místo, během pár dní listy začnou pouštět šťávu. Zhruba po týdnu vše sceďte přes plátno do lahvičky a dejte do chladničky.

Na co se jitrocel užívá?

Jitrocelový sirup je starým lékem při zahlenění a doporučuje se na léčbu kašle a rýmy hlavně u malých dětí. Užívat ho samozřejmě mohou i dospělí. Jeho účinkům se věřilo natolik, že byl podávaný i při černém kašli. Denně stačí lžička ráno, v poledne a večer.

Kromě toho je jitrocel používaný vnitřně i skvělý regenerační a očistný přípravek.

Naše babičky používaly nejen jitrocelový sirup, ale i jitrocelový čaj připravovaný z čerstvých i sušených listů.
Zevně rozdrcené listy přikládaly na rány, které se špatně hojily, nebo na popáleniny. V přírodě si lidé listy jitrocele přikládali i na včelí a vosí bodnutí.

V lidovém léčitelství se jitrocelový sirup podával i dětem, které byly „slabé“, málo jedly, neprospívaly a byly často nemocné a sirup se doporučoval i lidem, kteří trpěli na žlučníkové kameny.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek