_Může zánět matky v době těhotenství souviset s rozvojem schizofrenie u jejího dítěte?

Může zánět matky v době těhotenství souviset s rozvojem schizofrenie u jejího dítěte?
Datum publikace: 26.11.2014

Schizofrenie je vážná duševní porucha, která se projevuje například halucinacemi, bludy, velmi časté je například slyšení různých hlasů, nereálné představy a podobně.Vědci stále hledají příčinu vzniku tohoto onemocnění. Mimo jiné se zaměřují i na období nitroděložního vývoje.

 

Finští odborníci se zaměřili na souvislost mezi rozvojem schizofrenie u dětí a zvýšenou hladinou zánětlivých markerů, tzv. C reaktivního proteinu (CRP) jejich matek v časném období těhotenství.
V rámci studie vybrali skupinu 777 dětí, u nichž byla diagnostikovaná schizofrenie, či schizofrenní porucha. V této skupině se ocitly děti, jejichž matky měly v počátku těhotenství prokazatelně měřené zánětlivé markery (hodnoty CRP).
Do kontrolní skupiny byly zařazeny děti, které schizofrenií netrpěly.
Lékaři během studie vyloučili všechny známé faktory podílející se na rozvoji schizofrenie jako jsou genetické vlivy, psychiatrická anamnéza v rodině, socioekonomické poměry rodiny a podobně.
Výsledky ukázaly, že děti pocházející z těhotenství, u kterého v počátku byly zjištěny zvýšené hodnoty CRP, jsou více ohroženy rozvojem schizofrenie. Vědci zároveň upozorňují na to, že jejich výsledky potřebují další, mnohem širší ověření, než bude možné vyslovit jasné závěry.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek