_Lze uniknout radioaktivnímu záření?

Lze uniknout radioaktivnímu záření?
Datum publikace: 16.03.2014

Můžeme se v dnešní době uchránit před radioaktivním zářením? Co všechno nás ozařuje, aniž bychom o tom vůbec tušili?

 

Jestli jste si dosud mysleli, že největší radioaktivní dávky na vás čekají při CT vyšetření hlavy nebo rentgenu plic, byli jste na omylu. Lékařské záření se na celkovém ozáření našeho organismu podílí pouze z 11 %. „Téměř stejnou dávku si nosíme v sobě v podobě přírodních radionuklidů. Tyto prvky v našem těle na celkového množství ozáření podílejí rovnými 9 %,“ uvádí odbornice na radiofarmaka Mgr. Jana Rozenová z ÚJV Řež, a. s. 

Černobyl a jaderné elektrárny

Pořád vás ještě mrazí při zaslechnutí slova „Černobyl“? Stále máte nepříjemné obavy z toho, že by nás záření uniklé při havárii v osmdesátých letech mohlo ještě dnes nějak nepříznivě ovlivňovat? Vězte tedy, že spad z Černobylu se na celkové dávce radioaktivity, kterou obdržíme, podílí pouze 0,30 %. Nebojte se ani stavět poblíž Temelínu, či Dukovan. Výpusti z jaderných elektráren v České republice nás ovlivňují pouhými 0,04 % záření. 

Vesmír, planeta Země a budovy

Možná vás to překvapí, ale z vesmíru přijímáme až 14 % radioaktivního záření. Kosmické záření tak obsadilo třetí příčku v žebříčku hodnot radioaktivního záření, které absorbuje tělo obyvatele České republiky. Jako druhá se v tomto žebříčku umístila naše planeta. Gama záření Země nás ovlivňuje 17 %. Když sečteme všechny uvedené hodnoty záření a výpusti jaderných elektráren zahrneme do položky „Ostatní“, která nás ovlivňuje 0,13 % záření, získáme rovných 51 %.
Čemu tedy patří zbylých 49 % radioaktivního záření, které naše tělo přijímá? Radonu v budovách! Jak se tam dostal? Přirozenou cestou z podloží, z vody a také ze stavebního materiálu. Nepropadejte však panice, nejjednodušším způsobem ochrany je pravidelné větrání. Hodnoty radonu v budovách si lze také nechat zjistit odborníky, kteří vám na základě naměřených výsledků zároveň navrhnou nejlepší možnosti ochrany před tímto radioaktivním plynem.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek