_Kolik činí rodičovský příspěvek 2022 a jak na mateřské vyjít s penězi?

Kolik činí rodičovský příspěvek 2022 a jak na mateřské vyjít s penězi?
Datum publikace: 01.04.2022

Přivedení potomka na svět je velkým životním krokem. Je nezbytné myslet i na finanční stránku věci a vše si důkladně propočítat. Víte, jaká je výše sociálních dávek v mateřství?

Nejprve budete pobírat mateřskou

Prvních 28 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou (což bývá cca 2 měsíce před narozením potomka) budete pobírat tzv. mateřskou.

Ta bude ve výši 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za jeden kalendářní den. Co to přesně znamená? Na základě svých příjmů v posledních 12 měsících si spočtete průměrný příjem na jeden den. Sumu svých mezd v hrubé výši tedy vydělíte 365 dny.

Následně musíte tuto částku „redukovat“ dle aktuálních redukčních hranic. Ty se každý rok mění, snadno si je ale dohledáte. Po započtení redukčních hranic výsledné číslo ještě snížíte na 70 % a právě tuto částku budete za každý den mateřské pobírat.

Následně budete pobírat rodičovský příspěvek

Po uplynutí prvních 28 týdnů bude rodič, který zůstává doma kvůli péči o dítě, pobírat rodičovský příspěvek. Ten v roce 2022 činí přesně 300 000 Kč (resp. 450 000 Kč v případě dvojčat), nelze jej však čerpat jednorázově, ale v pravidelných dávkách. Do jisté míry si může rodič výplatu příspěvku nastavit dle vlastních preferencí, rozložit jej lze až do doby, kdy potomek dosáhne 4 let věku. Průměrná výše měsíčního příspěvku se tím ale sníží. Většina rodičů proto čerpá rychleji a dříve nastupuje zpět do zaměstnání.

„Tip: Zajímalo by vás refinancování hypotéky? Navštivte web refinanso.cz“

Dá se to finančně zvládnout?

Je téměř nezbytné, aby rodiče měli před zplozením potomka našetřen určitý finanční obnos. Pokles příjmů během mateřské, potažmo rodičovské dovolené je totiž výrazný. Pokud žena vydělává více než muž, je vhodné, aby na rodičovskou nastoupil otec, díky tomu nebude pokles příjmů rodiny tak výrazný.

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek