_Když močový měchýř hlásí prasknutí

Když močový měchýř hlásí prasknutí
Datum publikace: 16.05.2011

Jako jeden z nepřímých příznaků počínajícího těhotenství patří časté nucení na močení a pocit přeplněného močového měchýře. Tento stav může doprovázet celý průběh těhotenství. Kromě jiného ale také může jít o zánět močového měchýře.

Mnohé nastávající maminky řeší podobný problém. I při malém příjmu tekutin musí neustále odbíhat na toaletu. A tam zjistí, že jejich cesta byla téměř zbytečná, protože močový měchýř zdaleka nebyl naplněn tak, jak se zdálo. Jenže potíže se neustále stupňují a zbytečné návštěvy záchodu těhotnou často vedou, až k pocitu zoufalství. Příčiny potíží jsou nejméně dvě: na začátku těhotenství je to zvýšené překrvení dělohy a změna hormonálníhc poměrů (vliv zvýšených hladin hormonu žlutého tělíska – progesteronu) a později v těhotenství zvětšená děloha tlačící na močový měchýř.

Na problémech se ale může podílet i zvýšená činnost ledvin, která těhotenství doprovází. Důvod tedy známe, ale jak se s neustálým odbíhám vyrovnat? Některé maminky chtějí pobyt na záchodě minimalizovat sníženým příjmem tekutin. To ale není řešení. Pít se musí, je to nutné jak pro těhotnou, tak pro plod. Kromě toho málo tekutin by mohlo mít za následek zánět ledvin, což by bylo nepříjemnou a hlavně zbytečnou komplikací těhotenství. Co je ale možné udělat, je změna v nastavení pitného režimu. Pokud máte největší potíže večer, snažte se vypít co nejvíce tekutin během dne. Před spaním pití omezte. Potíže ještě zvyšuje pití kávy a silného černého čaje, které působí močopudně.

Máte naplánované cestování?

I před ním na chvíli omezte pití, na cestě byste byla zbytečně nervózní. To co vás naopak uklidní je zmapování míst, kde jsou záchody. Optimistickou zprávou je, že potíže jsou většinou přechodného rázu. Nejvíce se objevují do třetího měsíce těhotenství, pak ustupují. S nástupem posledního měsíce těhotenství, kdy dochází k sestupu hlavičky dítěte do pánve, se ale tlak na močový měchýř opět objeví. Tím se vrátí i pocity, že to bez záchodu prostě neustojíte. Vše se zase zhoršuje vleže. Některým maminkám pomůže relaxační polštář, s jehož pomocí najdou polohu, která jejich potíže zmírní. Vše by se do normálu mělo vrátit krátce po porodu. 

Když se přidá bolest

Časté návštěvy záchodu by si ale měly vynutit vaši pozornost, pokud vyprazdňování provází pocity pálení či řezání. Ty by ukazovaly na zánět močového měchýře. Pokud se nepříjemné pocity nebo bolesti objeví, co nejdříve vyhledejte lékaře, nečekejte na řádný termín objednání. Léčba se v takovém případě zahajuje okamžitě, obvykle jsou příznaky tak jasné, že se nečeká na výsledek laboratorního vyšetření. To je naopak nutné po léčbě, aby se vyloučila tzv. bezpříznaková přítomnost bakterií v moči, která by svědčila o nedoléčeném zánětu.

Tlak v podbřišku

To co těhotnou může nutit k návštěvě záchodu, je až bolestivý tlak v podbřišku připomínající nástup menstruace. Ten se občas objevit může. Způsobuje je těhotenství a s ním i prokrvenější děloha. Bolesti by ale neměly být intenzivní a rozhodně by je nemělo doprovázet krvácení. V případě, že by toto nastalo, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek