Soutěž

SOUTĚŽ: Vyhrajte francouzskou kosmetiku Saforelle

Vyhlašujeme další soutěž! Tentokrát hrajeme o kvalitní francouzskou kosmetiku Saforelle. Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky pečující o intimní hygienu, nebo hypoalergenní kosmetiku pro nejmenší. ...
 

Doporučujeme

Historie antikoncepce

Snaha o regulaci množství početí, je patrně stará jako lidstvo samo. V pravěku tohoto bylo docíleno ...
 

Co je kolposkopie

Kolposkopie - principem kolposkopie je prohlížení povrchu děložního čípku speciálním mikroskopem - k ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Káva snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy

Pravidelné pití neslazené kávy bez mléka je silnou zbraní v boji proti vzniku karcinomu děložní sliznice. Takový je závěr mnohaleté studie bostonských vědců.

Káva snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy

Vědci Je Y. a Giovannucci E. (Department of Nutrition, Harvard School of Public Health, Boston, MA, USA) věnovali 26 let výzkumu spojitosti mezi pravidelným pitím kávy a výskytem nádoru děložní sliznice u vzorku 67 470 žen ve věku 34 až 59 let. Závěry studie ukazují, že pravidelné pití čtyř a více šálků kávy bez cukru a bez mléka nebo smetany je dobrou prevencí tohoto onemocnění a vznik nádoru snižuje až o 25 procent.

Kofein je významný antioxidant

Proč pití kávy zabraňuje rozvoji vzniku zhoubného nádorového bujení děložní sliznice?
Důvody, proč tomu tak je, jsou dva.
Prvním z nich je skutečnost, že káva má vysoký podíl přírodních antioxidantů, které v organismu působí proti volným kyslíkovým radikálům, jež se dávají do přímé souvislosti s rozvojem zhoubných nádorů. Pokud organismus přijme dostatek antioxidantů, dochází ke snížení aktivity přítomných volných radikálů a zároveň se snižuje předpoklad jejich dalšího vzniku.
Podle odborníků má káva dokonce více antioxidantů, než mají některé druhy ovoce.

Snižují hladinu hormonů

Druhým důvodem, proč odborníci doporučují pravidelné pití kávy, je pozitivní působení kofeinu na regulaci hladiny hormonů estrogenu a inzulinu. Pokud žena vypije dostatek kávy, způsobí kofein snížení hladiny těchto hormonů v krvi a tím dochází i ke snížení rizika vzniku nádoru.
Aby mohlo dojít k blahodárnému působení kávy na organismus, je kromě minimálního množství čtyř šálků kávy denně nutné, aby žena pila kávu s kofeinem bez cukru a nedochucenou mlékem či smetanou. Cukr i mléko totiž neutralizuje uváděný pozitivní efekt.

 


Čtěte také:
  Diskuze ke článku
  Vložit nový příspěvek

  Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
  Přihlásit přes facebook
  uživatel
  heslo