_Jak se po porodu změní vaše tělo?

Porod je vlastně malý zázrak, na jehož konci na vás čeká vytoužený uzlíček. Zároveň ale znamená velkou zátěž pro tělo. Už těhotenství mu dalo zabrat, porod dokončil dílo zkázy. Povolené břišní svaly, prořídlé vlasy, inkontinence, strie a křečové žíly. Nepanikařte, je to zcela běžné. Většina potíží je jen dočasná.

Datum publikace: 12.02.2020

Možná své tělo nepoznáváte. Jako byste to ani nebyla vy. Kruhy pod očima z nevyspání, povadlé břicho, rozestup svalů, občasný únik moči. Některé změny jsou nevratné, s jinými si dokážete poradit.

Bříško

V těhotenství se mění jako první. Chrání plod před nárazy, je celým jeho světem. Břišní svaly dostanou během těhotenství i porodu pěkně zabrat. Ochabnou, povolí se, stojí za bolestí zad. Do normálu se břišní svaly vrací asi 6-8 týdnů po vaginálním porodu, u císařského řezu to trvá o něco déle.

Diastáza

Některé maminky, hlavně ty vícerčat a ty, které rodily podruhé, trápí rozestup břišních svalů. Jak se děloha během těhotenství zvětšuje, tlačí zároveň na vaz, který spojuje pravý a levý břišní sval. Ten se nestíhá růstu přizpůsobit, vytahuje se a ztrácí pružnost. Po porodu pak nedokáže dobře fixovat polohu přímých břišních svalů, které se tak rozevřou do stran. Někdy pomůže cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, jindy je třeba chirurgický zásah.

Strie

Dalším problémem mnoha maminek jsou strie. Drobné jizvičky na bříšku, které vznikly v hlubokých vrstvách pokožky. Jak přibýváte na váze, bříško se zvětšuje, hormony pracují, pokožka ztrácí na elasticitě, začne se napínat a křehká elastinová i kolagenová vlákna v důsledku vysokého napětí prasknou. Co s tím?

Jakmile k prasklince dojde, už se jí asi nikdy nezbavíte. Časem vybledne a promění se v tenkou rýhu, která vám připomene to nejkrásnější období vašeho života. Nejlepší je striím předcházet, ideálně už před početím. Pokožku promazávejte a břišní svalstvo posilujte.

Náš tip: Vyzkoušejte dermokosmetiku Bioderma, která se stará o různé typy a problémy vaší pokožky.

Vložit obrázek Akné

 

Pleť a vlasy

V důsledku poporodních změn se na pleti mohou vlivem hormonálních změn objevit černé tečky, akné i tmavé skvrny. Pokožka celého těla může být citlivější, proto je třeba všechnu kosmetiku vybírat pečlivě a s ohledem na své tělo.

Vlasy už nejsou tak zářivé a husté, lámou se a vypadávají. Navíc se rychle mastí. Máme pro vás dobrou zprávu. U většiny žen tento problém do půl roku vymizí. Vlasy přestanou padat, zase budou hezké jako dřív.

Náš tip: Kompletní řadu čištění, péče o pleť a vlasy nabízí dermokosmetika Vichy, která v sobě ukrývá mineralizující termální vodu z oblasti francouzských vulkánů.

Prsa

Jejich vzhled se mění už během těhotenství. S každým přibývajícím týdnem se zvětšují a těžknou. Jinak to není ani během kojení. Prsa se nalévají, jsou citlivá a plná mateřského mléka. Je důležité jim poskytnout vhodnou oporu v podobě dobře vybrané podprsenky. Jen to ale nestačí. Zpevňujte je pomocí speciálního cvičení, masírujte je jemnými olejíčky a krémy.

Náš tip: I když už dávno nekojíte, jsou vaše prsa povislá a vytahaná? Zkuste přírodní přípravek NadraIN FORTE, který napomáhá ke zvětšení, zpevnění a změně tvaru prsou.

Děloha

Její normální velikost je 8-10 cm, váha asi 50-100 gramů. Po porodu může vážit až 1 kilogram. Bude nějaký čas trvat, než se vrátí do původního stavu. Abyste tento proces urychlila, lehejte si na bříško, hodně kojte, pijte čaj z kopřiv nebo maliníku.

Po celé šestinedělí se vyhýbejte fyzické námaze, postupně začněte posilovat pánevní dno. Nezapomínejte ani na správnou intimní hygienu.

Náš tip: Lactacyd nabízí kompletní řadu přípravků pro intimní hygienu ve všech vašich životních etapách.

Vložit obrázek Pánevní dno

Inkontinence

Občasný únik moči trápí řadu novopečených maminek. Naštěstí se většinou jedná o dočasný problém, za který mohou povolené svaly pánevního dna. Už v šestinedělí začněte pomaličku pánevní dno posilovat.

Náš tip: Zkuste Kegelovy cviky, které jsou opravdu účinné.

Křečové žíly

Objevují se hlavně na nohou a jde o žíly viditelné těsně pod povrchem kůže. Jsou rozšířené, různě se kroutí a mají ztenčenou stěnu. Trápí i vás? Noste kompresní punčochy, zvyšte příjem zinku a vitamínů B, C a E.

Náš tip: Trápí vás potíže se zažíváním, hormonální výkyvy, potřebujete podpořit imunitní systém? Zkuste doplněk stravy s extrakty z bylin a směsí přírodních silic Energy Gynex.

 

Komerční sdělení

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek