_Jak by měla vypadat strava ročního dítěte?

Jak by měla vypadat strava ročního dítěte?
Datum publikace: 16.03.2023

S nástupem prvního roku dítěte na řadu také přichází obměna jeho stravy. Klasické příkrmy už pomalu vyměňte za jídlo, které se začíná podobat jídlu dospělého člověka. I tak je ale třeba si dávat pozor na to, co svému dítěti podáváte.

Strava dětí obecně

Nejdříve je důležité zmínit, že dětský trávicí systém je zcela odlišný od toho našeho. Proto by měla být strava dítěte adekvátní k jeho věku, i přesto, že do jídelníčku zařazujeme už téměř všechny potraviny, jako pro dospělého člověka.

Zdroj foto: Oksana Kuzmina / Shutterstock.com

Děti pociťují mnohem více absenci některých složek ve stravě, proto je tedy základem jídelníčku zdravá strava, její pestrost a vyváženost. Jelikož je každé dítě individuální, nelze s jistotou určit denní příjem minerálů, vitamínů a živin. Obecně se lze řídit pomocí tzv. zdravého talíře, jehož principem je rozdělení na:

  • ? sacharidy (pečivo, přílohy, ovoce),
  • ? bílkoviny (maso, sýry, jogurty a pod.),
  • ? zeleniny.

Strava ročního dítěte

Abyste své dítě naučili správným stravovacím návykům, rozdělte mu jídlo do 5 porcí za den:

  1. snídaně,
  2. svačinka,
  3. oběd,
  4. svačinka,
  5. večeře.

Na co byste rozhodně neměli zapomínat, je pravidelný pitný režim. Vyhněte se však sladkým šťávám a džusům. Volte spíše obyčejnou, neochucenou a neperlivou vodu či neslazené čaje.

Snídaně

Snídaně by měla být vydatná, aby po dlouhé noci dítě dostalo dostatečný příjem energie. V tomto případě je ideální například obilná či rýžová kaše s ovocem.

Svačinka

Svačinka by měla být jakýmsi „mezichodem“ mezi hlavními jídly, proto by se mělo jednat o jídlo lehké, ale zdravé, například ovoce, zelenina, jogurt, přesnídávka, dětské bio příkrmy, sušenky nebo piškoty.

Oběd

Příkrmy ročního dítěte se už začínají podobat jídlu dospělých. K obědu by mělo mít dítě polévku i hlavní jídlo připravené z kvalitních a zdravých surovin. Důležitým prvkem je maso, které dítěti dodá potřebnou dávku železa, proto jsou ideální například masové vývary. Vyzkoušet můžete také dětské příkrmy obsahující těstoviny a rýži.

Večeře

Večeře ročního dítěte se může podobat obědu, ideální jsou zahuštěné polévky, mléčné kaše a samozřejmostí je ještě mateřské či umělé mléko.

Na co si dát při přípravě pozor?

Jak jsme již zmínili, příkrmy ročních dětí se začínají výrazně podobat pokrmům dospělých, jídla můžete i lehce okořenit a osolit. Ovšem všeho s mírou, malé děti by neměly přijímat vysoké množství soli. To samé platí pro koření. Vyhýbejte se pálivému a ostrému koření, na které dětský žaludek není připraven. Používejte spíše čerstvé bylinky v omezeném množství.

Jak správně pokrmy připravit?

Pokrmy připravujte co nejšetrněji, nejideálnější je úprava na páře, pečení a vaření. Vyhněte se tak smažení a smaženým jídlům, která nejsou pro tak malé děti vhodná. Zaměřte se také na konzistenci pokrmů, přejděte z kašovitých jídel na větší kousky.

Tip: Malé děti zbožňují hravost, pestrost a barvy, toho se držte i při přípravě jídla, která musí dítě zaujmout.

Čemu se při přípravě pokrmů vyhnout?

Je lákavé svému dítěti připravit jídlo, které má nějakou chuť. Ovšem my dospělí jsme už přeci zvyklí na zcela jiné chutě než děti, které se jíst teprve učí a začínají poznávat nové chutě. Solte opravdu málo, při používání bylinek si vždy zjistěte, zda danou bylinku už tak malé dítě může. Vyhněte se také sladkostem.

Potraviny, které nesmí v jídelníčku ročního dítěte chybět

Dětský jídelníček musí být skutečně pestrý, proto se vždy u nákupu ujistěte, že máte tyto potraviny.

Zelenina

Děti od jednoho roku mohou jíst téměř jakoukoliv zeleninu. Právě ta nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Aby dítě nezískalo k zelenině odpor, snažte se být při přípravě pokrmů kreativní a hlavně zeleninu střídejte a obměňujte. Už nemusíte připravovat pouhé mrkvovo-hráškové pyré, mrkev už můžete nakrájet na menší kousky, to samé platí pro brambory, které už můžete podávat jako běžnou přílohu.


Zdroj: Shutterstock.com

Maso

To, že je maso nepostradatelnou součástí jídelníčku malých dětí je všeobecně známo. I když jste vegetarián, neodpírejte mu přirozenou možnost, díky které získá pravidelný příjem bílkovin a železa. Vybírat můžete jak maso libové, tak i to tučnější.

Ryby

Taky ryby by měly být důležitou součástí dětského jídelníčku. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou jak pro dítě, tak pro dospělého člověka velmi důležité. Nic nezkazíte tím, když jednou připravíte lososa, jindy zase pstruha nebo tresku. Ideální jsou také nejrůznější pomazánky z ryb, které vyhovují zejména těm dětem, kterým dělá problém sníst rybu k hlavnímu chodu.

Ovoce

Stejně jako zeleninu, tak i téměř veškeré ovoce už můžete svému dítěti po jeho prvním roce života zařadit do jídelníčku. Nebojte se ani exotických druhů jako je pomelo, ananas nebo grapefruit. Ovoce zařazujte do jídelníčku postupně a po malých dávkách, stále se jedná v některých případech o alergeny.

Obiloviny

Nezapomínejte ani na obiloviny, které jsou zdrojem sacharidů a vlákniny. Právě vláknina je důležitá pro zdravé trávení.

Luštěniny

Vysoký obsah bílkovin a vitamínů obsahují také luštěniny, které byste pomalu do dětského jídelníčku měli zařadit. Ideální je červená čočka, cizrna, hrách a fazole.

Mléčné výrobky

Mléčné příkrmy můžete do jídelníčku zařadit od sedmého měsíce. Po prvním roce života je na čase do jídelníčku přidat také tvaroh, sýry a opatrně i kravské mléko.

Ořechy

Ořechy patří mezi alergeny, proto s jejich zařazením do stravy svého dítěte buďte opatrní a začínejte skutečně s malými dávkami, mezi kterými si dejte dva - tři dny odskok. Vždy používejte pastu, nikoli celé kusy ořechů – předejdete tak možnému zaskočení.

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek