_Hrozba přímo z nebes

Sluneční záření má v České republice během letošního léta stejnou intenzitu, jako záření v Chorvatsku či na severu Itálie. Takové jsou závěry měření solární a ozonové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Dermatologové proto varují před pobytem na sluníčku. Nejrizikovější slupinou jsou malé děti.

Datum publikace: 10.08.2012

„Již více než 19 měsíců  - od ledna loňského roku – je ozonová vrstva nad velkou částí Evropy, včetně území České republiky, zeslabena. To má za následek, že měsíční průměry celkového množství ozonu ukazují odchylku -1% až -18% pod dlouhodobým průměrem,“ popisuje RNDr. Michal Janouch ze solární a ozonové observatoře. Nejrizikovějším měsícem z tohoto pohledu byl květen letošního roku, kdy UV záření bylo nejbohatší za posledních 48 let.
Tento trend však není náhlý a docházelo k němu postupně během několika desítek let.

Vliv na lidské zdraví

Zpráva o stavu ozonu velmi znepokojila řady dermatologů, kteří varují před dlouhodobým pobytem na slunci a sluněním bez používání ochranných filtrů. „V posledních měsících je pobyt na slunci mnohem nebezpečnější než tomu bylo dříve. Už dávno neplatí, že se u nás tak snadno nespálíme jako u moře,“ vysvětluje profesor MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Podle profesora Arenbergera se kvůli UV záření u nás každých deset let zdvojnásobuje počet případů onemocnění kožním nádorem melanomem.

Pozor hlavně na malé děti

Vědecké studie prokázaly, že UV záření je jednoznačně příčinou rozvoje zhoubných kožních nádorů. V tomto případě platí, že rizikovým obdobím je především dětství. „Dětská pokožka má velmi nízkou přirozenou ochranu proti UV záření. Je to tím, že do jednoho roku věku není zahájena dostatečná tvorba melaninu a zároveň je velmi nízká rohová vrstva kůže. Dětská pokožka se proto velmi snadno spálí, přitom jedno spálení v dětství do puchýřů zdvojnásobuje riziko rozvoje melanomu v dospělosti,“ varuje lékař.
Rodiče by proto měli dbát na ochranu svých dětí pomocí přípravků s UV filtry nebo speciálními oblečky.

Kdo je ještě ohrožen

Ohrožení jsou ale i dospělí. U žen jsou nejrizikovější skupinou dívky a mladé ženy v rozmezí 10-25 let, které touží po tom být opálené a cíleně se intenzivně sluní, případně navštěvují solária.
U mužů je riziková skupina posunuta do věku 50-56. „Ohroženi jsou zejména ti muži, kteří během života často pracují venku a za letního počasí a tepla pracují odhaleni do půl těla. U těchto mužů dochází po padesátém roce věku často k výskytu kožních nádorů, zejména v oblasti zad, kterou často nastavují během práce slunci,“ uvádí lékař.

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek