_Stále méně žen používá antikoncepci, ale ne proto, že by chtěly mít děti

Stále méně žen používá antikoncepci, ale ne proto, že by chtěly mít děti
Datum publikace: 30.10.2017

Čím dál tím víc žen opouští hormonální antikoncepci a přechází k jiným, méně spolehlivějším antikoncepčním metodám. Za poslední roky jich má být třetina. Odborníci se obávají toho, že by mohl rapidně narůst počet potratů. Podle porodníka a gynekologa Pavla Caldy se ženy hormonální antikoncepce nemusí obávat.

„Jako žena a matka vím dobře, že to nejlepší pro dítě je, když přijde na svět očekávané, milované a plánované. Samozřejmě, že ne vše se dá v životě naplánovat, ale těhotenství by nemělo být věcí nechtěné náhody. Nejlepší cestou je samozřejmě zodpovědný přístup k intimnímu životu a k tomu jistě patří i mít dostatek kvalitních a dostupných informací o metodách antikoncepce. Tuto osvětu velice vítám. Dává mladým ženám možnost porovnat mýty s fakty, svobodně a odpovědně se rozhodnout,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Jaké všechny metody antikoncepce jsou dostupné? A jake je to s jejich spolehlivostí?

Kvůli této problematice lékaři navíc spustili edukační program Fórum antikoncepce, kde se ženy mohou dočíst co jim hrozí a nehrozí při používání hormonální antikoncepce. Lehce se tak objektivně poučí o vhodných metodách, i když z nějakého důvodu nepromluví s vlastním lékařem.

Populace se nedá řídit potraty

Podle porodníka a gynekologa profesora Pavla Caldy jsou kroky mnohých žen neopodstatněné a pobízí je k nim spíše média než objektivní důvody. „Myslím, že je to mediální kampaň, která dělá z antikoncepce strašáka. Brát hormonální antikoncepci přestalo být pro ženy „sexy“. Přitom co se bezpečnosti týče, se jistě za posledních 10 let nic nezměnilo. V oblasti výzkumu ochrany před nechtěným těhotenstvím se také nic zásadního nezměnilo. Takže, bohužel, žádné jiné nové možnosti nejsou, popsal profesor Calda pro Abctěhotenství.cz.

Podle lékaře jde o to, že je docela dobře probádané a známé jaká je spolehlivost jednotlivých metod antikoncepce. Pokud se žena rozhodne pro nespolehlivou metodu antikoncepce, musí počítat s eventualitou, že dříve či později otěhotní. „Pokud žena používá nespolehlivé metody antikoncepce, měla by tak činit pouze za předpokladu, že pokud přece jen otěhotní, tak těhotenství donosí a porodí. Pokud by v případě otěhotnění uvažovala o interupci, je to prosté strkání hlavy do písku a řízení reprodukce pomocí potratů považuji za velmi nešťastné až v civilizované zemi za nepřijatelné.“ říká profesor Pavel Calda.

Ženy na antikoncepci oceňují její příznivé účinky

Rizika antikoncepce jsou podle odborníka minimální, hrozí především ženám, které jsou nějakým způsobem nemocné a proto by o vhodnosti některého typu antikoncepce měl rozhodnout vždy lékař na základě posouzení rizikových faktorů. Stejně tak by lékař měl pohovořit se ženou, který typ antikoncepce je pro ni nejvhodnější – jestli tabletky, vaginální kroužky, náplasti, nebo třeba tělíska. Hormonální antikoncepce je podle lékařů stále nejspolehlivější a zároveň minimálně riziková ochrana proti nechtěnému otěhotnění.  

shutterstock_706297186.jpg
Shutterstock.com

 

Nutno podotknout, že „tabletky“ mají také řadu vedlejších příznivých účinků. Menstruace přichází zcela pravidelně v určený den. Obvykle zmizí menstruační bolesti. Také lze pokračovat v užívání tabletek třeba 3 cykly za sebou, což ocení zejména ženy, kterým by menstruace zasahovala do naplánované dovolené.

Takže antikoncepci bychom rozhodně neměli „lacině“ zatracovat jen proto, že se někde objevují nepodložené zprávy o jejích rizicích. Nejprve je potřeba se seznámit se s reálnými riziky pro každou jednotlivou ženu, nejlépe při konzultaci s odborníkem. Vůbec nejlepší je těhotenství neodkládat a pořídit si miminko co nejdříve po dvacátem roku věku. Ale mělo by to být dítě chtěné a mělo by se narodit pokud možno do úplné rodiny.

Autor: Zuzana ZelenkováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek