_Amerika diskutuje o právu žen na ukončení těhotenství, chystá se i nový zákon

Kongres spojených států uvažuje o zpřísnění zákona o ukončení těhotenství. Pokus o přijetí tohoto zákona již selhal v lednu tohoto roku, ale jeho předkladatelé se nevzdávají. Zákon, který má prakticky všem ženám zabránit podstoupit ukončení těhotenství po 20. týdnu těhotenství, se má týkat i žen, kde byly u plodu v rámci prenatální diagnostiky detekovány vrozené vady, vývojové anomálie, či genetické poruchy.

Datum publikace: 18.05.2015
Amerika diskutuje o právu žen na ukončení těhotenství, chystá se i nový zákon

 

Zákon, který byl pojmenován “Pain-Capable Unborn Child Protection Act” (v překladu “Ochrana nenarozeného dítěte před bolestí”), je založen na přesvědčení, že vyvíjející se plod v děloze cítí bolest. Pokud zákon projde potřebným schvalovacím řízením, nebudou moci takto postižené ženy požádat o ukončení těhotenství.
Zákon by umožnil ukončení po 20. týdnu těhotenství pouze u žen, které byly sexuálně zneužity, a to po 48 hodinové čekací době, kdy by se jim dostalo lékařské konzultace či léčení spojeného se znásilněním. Oběti incestu by mohly podstoupit potrat pouze, pokud by jim bylo méně než 18 let.
Webová stránka refinery29.com uvádí, že zákon s největší pravděpodobností neprojde, a že i kdyby prošel, odporoval by americké ústavě. Nicméně, podle organizace podporující ženská práva a možnost vlastního rozhodnutí NARAL Pro-Choice America, již třináct 13 amerických států zakázalo přerušení těhotenství  po 20. týdnu. V současné době i tyto státy uvažují ještě o zpřísnění zákonů. Jedno z navrhovaných omezení předpokládá dokonce spolupráci lékařů, které zákon bude nutit lhát ženám o zdravotním stavu plodu, tj. nesdělovat jim informace o případných vrozených vadách plodu. (nejvýrazněji jsou tyto hlasy slyšet z Oklahomy).
I když zpřísnění zákona o ukončení těhotenství po 20. týdnu asi v kongresu neprojde, mnohem podstatnější jsou zákony jednotlivých států unie, které mohou významně omezovat reprodukční práva žen.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek