_Žena měla zhoubný nádor vážící třicet šest kilogramů

Šestatřicetikilový zhoubný nádor odstranili lékaři zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. sedmačtyřicetileté pacientce. Zákrok, se uskutečnil ve druhé polovině prosince loňského roku.

Datum publikace: 10.01.2014

Zákrok, který provedl operační tým vedený profesorem Jiřím Kleinem, primářem chirurgického oddělení a primářem gynekologicko-porodnického oddělení Zdeňkem Adamíkem, trval sedm hodin. „Ženu jsme operovali pro monstrózní nádor břicha. Samotný nádor byl tak veliký, že běžné diagnostické metody k posouzení jeho původu a cévního zásobení tumoru, jako je počítačová tomografie, angiografie, magnetická rezonance, byly nepřínosné. Nemoc přímo ohrožovala nemocnou na životě. Jiné léčebné metody - chemoterapie, ozáření, biologická léčba - byly bez šance na alespoň minimální ovlivnění stavu. Riskantní operace byla indikována jako život zachraňující,“ řekl profesor Klein.

Pacientka se podle zprávy nemocnice v současné době zotavuje na standardním lůžku.

Lékaři odstranili celkem 66 kilo tkáně

Nádor, který lékaři ženě vyndali z břicha, vážil 36 kg, byl zhoubný, vycházel ze svaloviny dělohy a na pobřišnici a v závěsu střeva měl několik dceřiných ložisek. Celková hmotnost odstraněných tkání činila 66 kg.
„Před operací vážila pacientka 117 kilogramů, teď váží 51 kilogram. Ohledně další prognózy se lze jen obtížně vyjádřit bez definitivního histologického nálezu,“ vysvětlil primář Adamík.
Po celou dobu se operační tým potýkal s mimořádně závažným krvácením. Během operace bylo spotřebováno 20 transfuzních jednotek krve, ale krvácivý stav pokračoval i v pooperačním období a vynutil si v noci po primárním výkonu revizi, kdy se za pomoci nejmodernějších prostředků určených k zástavě krvácení podařilo stav stabilizovat.
„Další pooperační průběh byl už klidný. Celkem do dnešního dne jsme u pacientky spotřebovali 66 krevních konzerv, 51 jednotek plazmy, čtyři destičkové náplavy a speciální preparát na zástavu krvácení,“ sdělil profesor Klein.
S podobným případem se podle něho lékaři dosud nesetkali. Po vyhodnocení budou případ publikovat v odborných časopisech.

 

Zdroj: Krajská nemocnice T. Bati, a. s., 9.1.2014

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek