_Zapomenutá léčivá síla slunečnic – pomůže s kožními problémy i se záněty dásní

Datum publikace: 17.07.2018

Zlatá pole slunečnic upoutají při pohledu do krajiny každého. Málokdo ale ví, že slunečnice není jen krásná, ale je i léčivá. Jejích účinků hojně využívaly celé generace našich předků, pak upadla v zapomnění a byla považována jen za dekorativní květinu. Její obliba léčivky se ale vrací.

Ze slunečnice lidé od pradávny používali žluté okvětní lístky a semínka. A nezapomínalo se ani na olej, který se ze semínek lisuje. 

Zlaté květy léčí

Zlaté okvětní lísky mají silné léčivé účinky, které je možné využívat zevně i vnitřně.
Lístky a mazání z lístků připravené má silné hojivé účinky. Masti, tinktury či obklady se tak hodí na různé rány nebo třeba na rozškrábané hmyzí štípnutí. Výtažky ze slunečnice pomáhají i při celé řadě kožních potíží. V lidovém léčitelství bylo mazání připravené z okvětních lístků slunečnic či z celých květů doporučováno i při revmatických potížích.

Vnitřně, tedy ve formě odvaru, je slunečnice dobrým pomocníkem při snižování horečky a podává se i při léčbě suchého kašle. Kromě toho podporuje jaterní činnost.

Semínka pro zdraví

Zdravá jsou samozřejmě i semínka. Říká se, že jejich pojídání pozitivně působí na zrak, který se tak stává ostřejší. Kromě toho blahodárně působí na psychiku, semínka mají klidnící účinky, snižují stres a napětí. To je dáno tím, že obsahují celou řadu minerálních látek, které kromě jiného vedou ke zvýšení produkce serotoninu, který je lidově nazýván „hormon štěstí a dobré nálady“.

Semínka obsahují vysoké množství hořčíku a vápníku, vitaminu E a vitaminu D. Oba tyto vitaminy jsou důležité pro ženy, které plánují těhotenství či mají problémy s početím.

Nezapomínejte na olej!

Pozitivní dopad na zdraví má i olej, doporučuje se zejména olej lisovaný za studena. Ten se doporučuje pocucávat a „cedit“ přes zuby. Toto užití podporuje trávení, posiluje dásně a mírní jejich zánět. Konzumace oleje také blahodárně působí na klouby a páteř.
Olej je možné zakoupit přes eshopy, v lékárnách či v obchodech se zdravou výživou.

Co zvládnete sami doma

Slunečnicová tinktura

Její příprava je celkem snadná, stačí zlaté okvětní lístky naložit do alkoholu a nechat louhovat.
Poté tinkturu přecedíte, přelijete do lahvičky a uchováte ji na temném místě.

Mazání

Jeho výroba je obdobná výrobě měsíčkové masti. Necháte zahřát základ, kterým může být sádlo či bílá vazelína, a do základu vsypete lístky. Teplo následně uvolní léčivé látky do základu. Nachystané mazání necháte zchladnout (proces zahřívání a zchladnutí můžete dvakrát až třikrát opakovat) a necháte několik dní odstát. Poté základ opět zahřejete a přecedíte. Mazání přelijete do nádobky s víčkem a dáte do chladničky.

Nálev

K přípravě nálevu použijte čerstvé nebo sušené lístky, které zalijete vodou a necháte louhovat.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek