_Zákeřný meningokok, poznejte včas jeho příznaky

Zákeřný meningokok, poznejte včas jeho příznaky
Datum publikace: 13.01.2019

Meningokoková infekce je velmi rychlé a život ohrožující onemocnění. Zpočátku vypadá celkem nenápadně, jen připomíná běžnou virózu, ovšem v okamžiku, kdy dojde k jejímu plnému propuknutí, začne nemocného v rámci několika hodin přímo ohrožovat na životě. Jedinou účinnou ochranou a prevencí je očkování.

Většinu případů bakteriální meningitidy způsobí meningokok, pneumokok a bakterie Haemophilus influenzae typu b (Hib). Onemocnění se může projevit jako bakteriální meningitida – zápal mozkových blan či infekce míchy – nebo jako septikémie – krevní infekce. Rozhodující je rychlost, se kterou se pacient dostane do odborné péče. Nikdo by neměl podceňovat varovné signály vlastního těla a každý by měl znát základní příznaky tohoto zákeřného onemocnění. K rozvinutí vážného stavu stačí pouhých 24 až 48 hodin.

Příznaky meningitity

K hlavním příznakům meningitidy patří:

  • horečka,
  • nevolnost,
  • vysoká citlivost na světlo,
  • ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy.

K typickým projevům septikémie patří:

  • bolesti končetin - svalů a kloubů,
  • třes,
  • bledá nebo skvrnitá kůže a malé nachové body, případně vyrážka, které se rozvinou do větších červených nebo nachových lézí.

Ne vždy se symptomy projeví zcela jasně, proto lékaři doporučují při sebemenším podezření na závažnost stavu vyhledat odbornou pomoc, protože první hodiny jsou pro záchranu života rozhodující.

Tragické následky

Až sedm z deseti přeživších nemocných má doživotní následky. Patří k nim amputace končetin, ztráta sluchu, problémy se soustředěním, selhávání orgánů, tinnitus (pískání v uších), agresívní chování, problémy s rovnováhou, deprese, nemotornost, opožděný vývoj u dětí, epilepsie, bolestivost kloubů.

Rizikové skupiny

Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí (při kašli, kýchání, líbání, sdílením nádobí, ale i myši od počítače, ručníku, hraček…) a může postihnout jakoukoli věkovou kategorii zdravé populace.
Mezi ohroženější skupiny patří malé děti mladší jeden rok, děti 1–4leté a dospívající mezi 15. a 19. rokem věku. To je dáno tím, že se pohybují ve velkých kolektivech (mateřské školy, kroužky, diskotéky, restaurace, kina).
Přenašečem bývá zcela zdravý jedinec, který nemá žádné příznaky a cítí se zcela zdráv. V globalizovaném světě přispívají k šíření onemocnění i všichni, kteří cestují do nejvíce postižených oblastí, především třetího světa.

 Varovná čísla z roku 2016 a roku 2017

  • V roce 2016 bylo zjištěno v České republice celkem 43 invazivních meningokokových onemocnění (nemocnost 0,4/100 000 obyv.).
  • Ze 43 onemocnění 6 skončilo úmrtím – celková smrtnost v roce 2016 stoupla ve srovnání s předchozím rokem z 6,2 % na 13,9 % .
  • Nejvíc onemocnění bylo ve věkové skupině 1–4 roky (celkem 9) a 15–19 let (8 osob), ve věkové skupině 0–11 měsíců 6 dětí.
  • Nejvíc zemřelo dětí ve skupině 0–11 měsíců (z 6 nemocných 3).

V roce 2017 podle předběžných dat od začátku roku k 14. kalendářnímu týdnu onemocnělo celkem 21 osob, nejvíc ve věkové skupině 1–4 roky (celkem 5) a 0–11 měsíců (4), zatím jsou hlášena 2 úmrtí.
Za poměrně krátké období letošního roku jsou data dost vysoká, vlastně odpovídají polovičním hodnotám loňského roku.

Jak se chránit před onemocněním


Zdroj: Shutterstock

Těm, kdo byl vystaven přímému a úzkému kontaktu s invazivním meningokokovým onemocněním, jsou krátkodobě ordinována antibiotika jako prevence propuknutí nemoci. 
To ovšem neznamená dlouhodobou ochranu před onemocněním. Jedinou skutečn účinnou prevencí je očkování. Dle výzkumů je naprostá většina meningokokových invazivních onemocnění způsobena pěti sérologickými skupinami, z nichž lze všem (A, C, Y, W a B) předejít očkováním.
V Česku jsou dostupné vakcíny proti všem séroskupinám meningokoka i proti nejčastějšímu typu u nás – séroskupině B.
Očkovat se mohou děti od 2 měsíců věku.

 

Autor:redakce

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek