_Ve Švédsku byly provedeny transplantace dělohy. Dárcem byly matky, příjemcem orgánu byly dcery

Datum publikace: 18.09.2012

Švédští lékaři provedli během minulého víkendu dvě transplantace dělohy. V obou případech šlo o transplantaci orgánu, kdy dárcem byla matka a příjemcem její dcera.

„Za úspěšnou budeme považovat transplantaci až tehdy, pokud se ženám podaří otěhotnět, to bude nejlepší důkaz, “ cituje ve své zprávě BBC s odvoláním na agenturu Associated Press Michaela Olaussona, jednoho z lékařů účastnících se operace.
Obě ženy v tuto chvíli mají zmrazená embrya, k jejich přenosu do dělohy však bude moci dojít zhruba až za rok.

Dva různé případy

V obou případech byly příjemkyněmi orgánu asi třicetileté ženy. Jedné z žen byla děloha odebrána v rámci léčby rakoviny děložního čípku, v druhém případě se žena bez dělohy narodila. „Matky, které byly dárkyněmi orgánu, budou propuštěny z nemocnice během několika dní, obě příjemkyně se i přes současnou únavu zotavují dobře,“ komentoval stav pacientek profesor Mats Brannstrom, který dvacetičlenný výzkumný tým specialistů, kteří se od roku 1999 podíleli na tomto vědeckém projektu, vedl.

Nejde o prvenství

První transplantace dělohy byla provedena již v roce 2000 v Saudské Arábii, i tehdy šlo o transplantaci od živého dárce, orgán však musel být po třech měsících ženě – příjemci odebrán, kvůli vzniku krevních sraženin.
V loňském roce proběhla transplantace dělohy v Turecku, tehdy šlo o transplantaci orgánu od zemřelého dárce. Zda tato transplantace povede k těhotenství, zatím není známo.

18.9.2012 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek