_Tyhle věci by neměly chybět v domácí lékárničce!

Datum publikace: 04.01.2019

Každý z nás má doma domácí lékárničku. Víte, co by lékárnička rodiny s malým dítětem měla obsahovat? Správné vybavení doporučuje Mgr. Michaela Bažantová z České lékárnické komory.

V domácí lékárničce rodiny s dětmi by neměly chybět hlavně léky na tlumení teploty a zánětu, ideálně dva přípravky s různými účinnými látkami - paracetamolem a ibuprofenem. Vyhněte se přípravkům s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo diklofenaku, ty pro malé děti nejsou vhodné.

Dále je vhodné mít doma nosní kapky či spreje s dekongestivem i obsahem hypertonického roztoku; léky na kašel - na vlhký i na suchý kašel; léky na zažívací potíže - například s obsahem diosmectinu, případně eubiotické kapky nebo tobolky s protiprůjmovými mikroorganismy. Vyhněte se lékům s obsahem cloroxinu. 

V lékárničce je dobré mít i léky na alergii. Ta nás i naše děti může bohužel překvapit kdykoli a v jakékoli intenzitě. Hodí se i desinfekční oční kapky; dále dezinfekce na rány – vhodnější jsou bezbarvé spreje s velmi účinnou látkou, které navíc nepálí, těm je dobré dát přednost například před peroxidem, jehož účinnost se stále snižuje, a navíc peroxid děti nepříjemně pálí.

V lékarničce je vhodné mít i:

  • spolehlivý teloměr
  • náplasti
  • obvazy
  • sterilní krytí
  • případně odsávačku 

A ještě praktická rada na konec:

Léky v domácí lékárničce uchovávejte v originálním obalu včetně příbalového letáku, samostatně, mimo dosah dětí. Ideálně na tmavém a suchém místě s teplotou do 25 °C (nevhodným místem je například koupelna). 

Před každým použitím zkontrolujte dobu použitelnosti léků a po uplynutí tzv. expirace lék neužívejte. Prošlý lék přineste do kterékoli lékárny k ekologické likvidaci. 

A nezapomeňte - léky pomáhají, když se užívají správně, a škodí, když se užívají špatně. Pokud si nejste jisti dávkováním nebo správným použitím, poraďte se se svým lékárníkem. 

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek