_Trápí vás popraskané a suché rty? Zkuste změnit stravu a vyrobte si balzám

Nechcete používat kosmetiku z obchodu? Nevyhovuje vám běžná kosmetika, protože vám například vysušuje pleť, nebo chemie v ní způsobuje jiné kožní problémy? Pak si zkuste vyrobit domácí kosmetiku podle našich babiček.

Datum publikace: 14.09.2018

Suché a popraskané rty čas od času trápí snad každého. Pokud je problém celoroční, je v prvé řádě třeba se zamyslet nad příčinami. Rty totiž mohou signalizovat nějaký mnohem závažnější problém v našem těle. Všeobecně je ale jasné, že rtům nedělají dobře mrazy, ale ani horka, vítr si suchý vzduch.

Za problémy s pokožkou rtů může být ale i strava. Určité potraviny jim škodí. Dráždí je třeba slané pochutiny, takže s oblíbenými slanými brambůrkami a oříšky to nepřehánějte. Může jim ale také něco chybět. Obvykle to bývá vitamin B, zinek a železo. Zkuste zvýšit jejich příjem, ať už ve formě tablet, nebo úpravou stravy. Navýšení konzumace ovoce, zeleniny a luštěnin je v takovém případě určitě na místě. Navíc v době těhotenství vláknina prospěje i střevům a vyprazdňování.

Zajděte k lékaři

Dlouhodobě popraskané rty ale mohou signalizovat i různá onemocnění, pokud stav trvá dlouho a praskliny pobolívají, raději si zajděte k lékaři. Může jít třeba o zánět v těle.

Ústy do těla projde denně velké množství jídla a pochutin. Od těch méně dráždivých, po více dráždivé. Vstupní brána do těla by měla být chráněná i před bakteriemi. Jestli nechcete jít balzám kupovat do drogerie nebo do lékárny, zkuste si ho vyrobit doma.

Návod na domácí balzám na rty

Zkuste třeba levandulový balzám. Levandule zklidňuje a hojí. Další složky vaše rty příjemně zvláční. Sáhnete ale trochu hlouběji do peněženky.

  • Esenciální levandulový olej, pět kapek
  • Vanilkový olej 10 kapek
  • Vitamin E ve formě oleje, 4 kapky
  • Lžíce panenského kokosového oleje
  • Půl lžíce medu
  • Lžíce kakaového másla

Rozpuštěné kakaové máslo nalijte do nádobky, přidejte vitamin E, vanilkový olej, levandulový olej, med, kokosový olej, promíchejte. Vložte na půl hodiny do lednice a balzám je na světě.

Levnější a dostupnější je balzám z měsíčku lékařského. Nepotřebujete nic jiného než přepuštěné sádlo a květy měsíčku, které podrtíte v hmoždíři. Na dvě lžíce sádla, přidejte lžíci rozdrcených květů. Květy vmíchejte opět do rozpuštěného sádla a nechtě ztuhnout. Balzám má hojivé účinky, hodí se i na drobná poranění. 

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek