_Šťastný partnerský život i po letech? Přečtěte si tipy, co vám pomohou

Šťastný partnerský život i po letech? Přečtěte si tipy, co vám pomohou
Datum publikace: 18.08.2021

Zaručený recept na partnerské štěstí neexistuje, ale přinášíme vám několik tipů, jak do vztahu vnést jiskru. Za zkoušku to určitě stojí, protože je prokázáno, že šťastný vztah zlepšuje zdraví a prodlužuje život. Obvykle navíc stačí překvapivě málo!

Povídejte si... O všem

Jak často si s partnerem povídáte? A tím nemyslíme jen o praktických a provozních věcech. Ptejte se, jaký měl/a den, co se podařilo, co ne a jak se dnes cítí. Rada psychologů zní: naslouchejte, sledujte nonverbální chování, neskákejte do řeči a zajímejte se. A když vám něco vadí nebo vás něco trápí, řekněte to. Nejhorší je mlčet a držet to v sobě. Navíc tak vznikají nedorozumění, která vztahu rozhodně nepomáhají. Vyhraďte si na povídání čas – třeba každý večer v posteli, než jdete spát.

Nepodceňujte doteky

Dotýkání je velmi prospěšné po fyzické i psychické stránce. Spouští totiž produkci oxytocinu, „hormonu lásky“. Věděli jste, že takové držení partnera za ruku dokáže dokonce zmírnit bolest? Aspoň to dokázali vědci z Coloradské univerzity v Boulderu. Schválně – kdy naposledy jste svého partnera/partnerku pohladili? Pokud si to ani nepamatujete, vyzkoušejte jednoduchý pokus. Po dobu jednoho týdne každý den věnujte své drahé polovičce několik pohlazení, třeba po zádech či po vlasech. Uvidíte, že zpozorujete změnu. Pravděpodobně se váš partner rozněžní a bude na vás milejší.

https://unsplash.com/photos/eEu4kcbRLvA

Zútulněte si ložnici

Ložnice by měla být místem, které je jen vaše a vašeho protějšku. Měli byste ji mít zařízenou tak, abyste se tam oba cítili příjemně a probouzeli se každé ráno odpočatí. Trochu jiskry vašemu vztahu dodá, pokud ji trošku zútulníte. Stačí málo – jiný koberec či závěsy, čerstvé květiny nebo třeba nové ložní povlečení. Věříte-li na působení barev, sáhněte po růžové. Právě ta má navozovat pocit romantiky, něhy a celkově by měla prospívat vztahu.

Udělejte si společné rituály

Ranní kafíčko, večerní film, čištění zubů… Je spousta věcí, co můžete dělat spolu a nacházet v tom uspokojení. I zdánlivě bezvýznamné rituály mají velkou sílu a dokážou přispívat partnerskému štěstí. Pokud nemáte ve všedních dnech moc společného času, najděte čas pro váš rituál aspoň o víkendu. Třeba společnou snídani nebo procházku.

Vztahy jsou běh na dlouhou trať a pečovat o ně není vždy snadné. Ale zároveň – co je víc, než spokojená rodina?

 

Komerční článek

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek