_Spontánní potraty zvyšují riziko rozvoje kardiovaskulárních poruch

Ženy, které prodělaly jeden, nebo více spontánních potratů jsou vystaveny zvýšenému riziku kornatění tepen (ateroskleróza), což může vést k rozvoji srdečního infarktu a mozkové příhodě. Takové jsou závěry studie provedené na dánských dobrovolnicích.

Datum publikace: 10.11.2012

Do studie bylo zahrnuto více než jeden milion dánských dobrovolnic, u kterých odborníci zkoumali vztah mezi spontánním potratem a srdečním infarktem, mozkovou příhodou a renovaskulární hypertenzí (onemocněnmí, které je způsobeno zúžením tepen vedoucích krev do ledvin).
Studie ukázala, že ženy, které jedenkrát v životě spontánně potratily, mají o 11 procent vyšší riziko vzniku srdečního infarktu, než ženy, které nikdy nepotratily. Riziko rozvoje infarktu se více než zdvojnásobilo u žen, které spontánně potratily čtyřikrát, či vícekrát.
Ženy, které za sebou mají jeden spontánní potrat, měly o 13 procent zvýšené riziko vzniku cévní mozkové příhody, než ženy, které nikdy v životě nepotratily. Ženy se čtyřmi a více spontánními potraty měly toto riziko zvýšené o 89 procent.
Ženy, které spontánně potratily jedenkrát v životě, měly o 15 procent zvýšené riziko rozvoje renovaskulární hypertenze v porovnání s ženami, které nikdy nepotratily. Ženy uvádějící, že potratily čtyřikrát či vícekrát za život, měly toto riziko zvýšené čtyřnásobně.
Přestože studie zjistila vztah mezi výskytem spontánních potratů a rozvojem kardiovaskulárních potíží, nepodařilo se zjistit příčinu toho proč ženy, které někdy v životě potratily jsou vystaveny vyššímu riziku rozvoje těchto onemocnění. 

Zdroj: HealthDay, American Heart Association

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek