_Špatná krev? Proč transfúze od žen mohou být pro muže nebezpečné

Nová nizozemská studie přišla s nečekaným a pro mnohé z nás šokujícím závěrem. Získání krve od ženy, která byla někdy těhotná, by mohla být pro muže velmi riskantní.

Datum publikace: 23.10.2017
Špatná krev? Proč transfúze od žen mohou být pro muže nebezpečné

Studie, publikovaná v časopise JAMA, zjistila, že muži, kteří dostali krevní transfúze od těhotných žen, měli o 13 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí než muži, kteří dostali krevní transfúze od mužských dárců.

Studie zároveň zmiňuje zjištění, že muži, kteří dostali krevní transfúze od žen, které nikdy nebyly těhotné, se ve studovaném období vyššímu nebezpečí smrti vyhnuli.

U žen na pohlaví dárce nezáleží

Vědci naopak upozorňují na to, že u žen nebyl zjištěn jakýkoli rozdíl mezi tím, jestli dostaly krev od muže, nebo od ženy. Jejich zdravotní stav neovlivnilo ani to, zda byla dárcem krve žena těhotná, nebo žena, která si těhotenstvím nikdy neprošla.

"Zjištění jsou provokativní a mohou – pokud je to pravda – mít významné klinické důsledky. Stejně tak mohou ovlivnit proces darování krve a použití krve při transfuúích,“ napsali Dr. Ritchard Cable z amerického Červeného kříže Blood Services a Dr. Gustaf Edgren z katedry hematologie Karolínské fakultní nemocnice.


Shutterstock.com

„Výsledky jsou však předběžné a je možné, že pro zjištění existují alternativní vysvětlení. Proto je třeba více studií, aby tyto výsledky potvrdily,“ shodli se Cable a Edgren. Dodávají, že by se prozatím kritéria pro darování krve měnit neměla.

Taktéž není jasné, proč je krev žen, které byly těhotné, spojena se zvýšeným rizikem úmrtí u mužských příjemců. Vědci prozatím spekulují o možné roli změn, které se odehrávají v ženském imunitním systému během těhotenství.

Zařazení pacientů do studie podléhalo přísným kritériím

V nové studii výzkumníci z Leiden University Medical Center analyzovali informace od více než 31 000 osob, které dostávaly transfúze červených krvinek v Nizozemsku mezi lety 2005 a 2015.

Lidé byli zařazeni do studie pouze tehdy, pokud dostali transfúze výhradně z jednoho ze tří typů dárců: dárci mužské, dárci žen s těhotenstvím v anamnéze a dámské dárce bez anamnézy těhotenství. (To znamená například to, že pacienti nemohli být zařazeni do studie, pokud dostali krevní transfúze jak od mužského dárce, tak od ženského dárce s těhotenstvím v anamnéze). Účastníci byli v průměru sledováni o něco málo rok po transfúzi.

Celkově během studijního období zemřelo téměř 4 000 účastníků. U mužských pacientů bylo mezi těmi, kteří dostali krev od v minulosti těhotných žen, 101 úmrtí na 1000 osob ročně. Pokud však dostali krev od žen, které si těhotěnstvím nikdy neprošly, byla úmrtnost "pouhých" 80 osob ze 100 za jeden rok.

 

Podle lékařů se ve vzácných případech stává, že se lidé po krevní transfúzi dostávají do stavu nazývaného akutní plicní poranění související s transfuzí (TRALI), což je závažná zánětlivá reakce v plicích, která může vést k úmrtí.

Tato zvýšená míra úmrtí byla pozorována pouze u mužů ve věku 50 let a mladších.

Mezi muži, kteří dostali krev od žen bez dějin těhotenství, bylo 78 úmrtí na 1000 osob ročně – tedy přibližně stejně jako míra úmrtí u mužů, kteří dostali transfúze od mužských dárců.

U žen nedošlo ke zvýšení míry úmrtí mezi těmi, kteří dostali krev od stále těhotných nebo nikdy těhotných žen, ve srovnání s těmi, kteří dostali krev od dárců.

Výzkum s sebou nese řadu otazníků

Studie měla ovšem řadu omezení. Jako příklad můžeme uvést fakt, že pacienti dostávali krevní transfúze od jediného typu dárce, tito pacienti měli tedy tendenci přijímat méně transfúzí než průměrný transfúzní pacient. (Šance, že pacient dostal krev od více než jednoho druhu dárce, se zvyšuje s počtem transfuzí.) Není tedy jasné, jak dobře se zjištění vztahují na obecnou populaci transfúzních pacientů (kteří mohou být nemocnější než pacienti ve studii). O této možnosti spekulují samotní vědci, kteří celou studii vedli.


Shutterstock.com

Navíc zjištění zvýšeného rizika úmrtí u mužů, kteří dostali transfúze od stále těhotných žen, bylo pravdivé pouze pro muže ve věku 50 let a mladších. "To činí zjištění velmi nepředvídatelnými a vyžadují validaci v jiných studiích," vyjádřili své pochybnosti výzkumní pracovníci.

„Pokud však budoucí studie ukáží podobnou vazbu, krevní centra a transfúzní služby budou muset toto riziko zmírnit," uvedli Cable a Edgren ve svém editorialu. Podle vědců by se tohoto kroku mohlo být dosáhnout pomocí shody mezi dárci a příjemci na základě pohlaví nebo úpravou krve dárce tak, aby se dále odstranily faktory imunitního systému, které by mohly být zodpovědné za spojení.

Původní článek vyšel na webu www.livescience.com.

Autor: redakceProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek