_Sauna dětem prospívá. Začít můžete už ve třech měsících

Sauna dětem prospívá. Začít můžete už ve třech měsících
Datum publikace: 13.01.2019

Saunování, zejména v chladných měsících, které právě začaly, není pouze oblíbenou činností dospělých, ale také dětí. Pro ty je pobyt v sauně velkým přínosem. Saunování je vhodné pro všechny zdravé děti.

Doporučuje se také pro děti, které mají problém s astmatem.

O dvacet stupňů méně

Příznivý vliv saunování se projevil například u dětí respiračně oslabených a u již zmíněných astmatiků. Děti se saunují v teplotě zhruba o 20 °C nižší než dospělí. To znamená, že na spodní lavici, kde doporučuji s dětmi sedět, je asi 60 °C. Začít se saunováním se dá už velmi brzy – klidně už od tří nebo čtyř měsíců dítěte. Jen je potřeba najít vhodnou saunu, s ohledem na teplotu a samozřejmě na čistotu sauny. Například ve Finsku se saunují novorozenci již krátce po odpadnutí pupečníku.
Pokud se rozhodnete, že své děti do sauny vezmete, dbejte na to, aby v ní nikdy nebyly samy. Vždy to musí být v doprovodu dospělé osoby, ať už rodiče, prarodiče, případně jeho chůvy nebo učitelky z mateřské školky.

Pět fází


Zdroj: Shutterstock

Saunování dětí se dá rozdělit do několika fází:

  • očista a příprava,
  • pobyt v prohřívárně,
  • ochlazování,
  • po krátkém osprchování vlažnou vodou přijde ukončení
  • po posledním odpočinku, doplnění tekutin a pečlivému usušení je odchod domů.

 

Mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně tři až pět minut a procedura se opakuje dvakrát. Ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat pět až osm minut. Od sedmi let se procedura opakuje třikrát.

Soukromí pro rodinu


Zdroj: Shutterstock

Mezi rodiči je hodně diskutované téma saunování dětí společně s dospělými. Pokud rodiče usoudí, že nahota není tabu, není problém chodit s dětmi mezi ostatní nahé dospělé. Ale tohle je opravdu velmi individuální. Některé sauny proto nabízejí možnost soukromého pronájmu pro rodinu.Sauna zdravým dětem jednoznačně prospívá. Jsou po ní klidné, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek