_Rakovina vaječníků a nový druh biologické léčby

Rakovina vaječníků a nový druh biologické léčby
Datum publikace: 17.04.2012

Rakovina vaječníků je každoročně diagnostikovaná u téměř čtvrt milionu žen na světě, z toho zhruba 1200 žen onemocní v Česku. Podle statistik, má tento druh rakoviny nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů, jen v České republice jde o více než 700 pacientek ročně. Příznaky bývají nejasné a často i špatně diagnostikovatelné, takže se na nemoc ve většině případů přijde až v pokročilejších stádiích, kdy šance na vyléčení není velká. Nadějí pro nemocné ženy je nový druh biologické léčby, který je v České republice od začátku letošního roku.

Jak onemocnění vzniká

Značná část (přes 90 %) nádorů vaječníků vzniká v důsledku nekontrolovaného růstu a množení buněk epitelu, které tvoří povrch vaječníku. Rakovina zasahující tento typ buněk je známá jako epitelový nádor vaječníků. Další typy rakoviny vaječníků vznikají ze zárodečných buněk, ze kterých se tvoří vajíčka nebo z pojivových tkání v okolí vaječníků, které se nazývají stromální buňky. „Pokud je nádor vaječníku odhalen v raném stádiu, může být většinou chirurgicky odstraněn a pacientka může být vyléčena. Prvotní příznaky však často nebývají jasně rozeznatelné a  ve většině případů se nádor rozšiřuje do dalších částí těla – metastazuje - ještě předtím, než je diagnostikován,“ říká MUDr. Josef Chovanec, Ph.D., primář oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Základní mechanismus vedoucí ke vzniku rakoviny vaječníků není dobře znám, ale předpokládá se, že souvisí s ovulací a reprodukcí ženy.

Rakovinou vaječníků jsou více ohroženy ženy:

 •  U kterých je výskyt rakoviny vaječníků, prsu nebo dělohy u nejbližších příbuzných v rodině,
 •  ve věku nad 50 let,
 •  které nikdy nerodily,
 •  nikdy nebraly antikoncepci,
 •  začaly brzy menstruovat, či měly opožděnou menopauzu,
 •  měly v minulosti diagnostikované cysty na vaječnících, či endometriózu.

 Rizikovým faktorem je i obezita, kouření a sedavý způsob života.

 Jak nemoc odhalit? 

„Dosud neexistuje žádný rutinní a jednoduchý test, který by rakovinu vaječníků přesně a spolehlivě odhaloval, takže zatím není možné ženy plošně na tuto nemoc spolehlivě testovat. To znamená, že u většiny žen se nemoc odhalí až v pokročilejším stádiu, kdy už může být nádor velký a stačil se rozšířit do dalších částí těla,“ vysvětluje primář Chovanec. U přibližně 70 % žen s rakovinou vaječníků je nemoc diagnostikována ve III. a IV. stádiu. Sledování frekvence a kombinace určitých příznaků může včasné diagnóze napomoci. 

Mezi varovné příznaky patří:

 • úporné nadýmání
 • bolesti břicha
 • nepravidelná menstruace
 • ztráta chuti k jídlu
 • změny stolice (zácpa, plynatost)
 • abnormální krvácení z pochvy

 Žena, která přijde s podobnými příznaky je vyšetřena gynekologem. Pokud vznikne na základě vyšetření jakékoli podezření, mělo by následovat vyšetření ultrazvukem a vyšetření krve na zjištění vyšší hladiny krevní bílkoviny nazývané CA-125. V případě potřeby je možné toto vyšetření dále doplnit o vyšetření pomocí výpočetní tomografie. K potvrzení diagnózy a stanovení stupně pokročilosti nádoru vaječníků je potřeba provést operační zákrok.
 Testy a vyšetření určují pokročilost nádoru a to, jestli se rozšířil do dalších částí těla a pomáhají stanovit, která z možností léčby je pro pacientku nejvhodnější. Statistiky nádorových onemocnění často používají pojem „celkové pětileté přežití“, aby pacientům s určitým typem nádorového onemocnění umožnily lepší pochopení dlouhodobější prognózy. Více než polovina žen, jimž byla diagnostikována rakovina vaječníků, se pětileté hranice nedožije. Celkové pětileté přežití u žen s rakovinou vaječníků je pouze 45 %. Pro srovnání, u pacientek s rakovinou prsu je šance přežití pěti let 89 %. „Možnosti léčby rakoviny vaječníků jsou většinou omezeny na operativní postup a chemoterapii. Po 15 letech stagnace léčebných možností, mají lékaři nově  od letošního roku k dispozici i biologickou léčbu,“ dodává primář Chovanec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Čtěte také:
  Diskuze ke článku
  Vložit nový příspěvek